Se Plus Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taner Murat: “Sektör olarak bu krizden birlikte çıkacağız”

Gündem Değerlendirmeleri ile sektör profesyonellerinin koronavirüs süreciyle ilgili görüşlerine yer vermeye devam ediyoruz. Se Plus Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taner Murat, süreçle ilgili FoodinLife’a açıklamalarda bulunarak, “Global bir krizle karşı karşıyayız” diyor.

Se Plus, servis ekipmanları ve endüstriyel mutfak ürünleri konularında 30 yıllık tecrübe ile çalışmalarını sürdürüyor. Yeme-içme ve turizm sektörünün tüm paydaşlarını etkileyen koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Taner Murat, “90’lı yıllardan itibaren deprem de dahil bütün krizleri gördüm çünkü çok genç yaşta iş hayatına girdim ama bu çok global bir kriz. Tarihin en büyük ekonomik krizlerinden biri. Hepimizi eve kapatan bir kriz bu. Artık ne zaman çıkacağımız konusunda tahminler de canımızı sıkıyor. İnsanlar dışarı çıkıp sevdikleriyle olmak, sosyalleşmek, yemek yemek, eğlenmek istiyor çünkü insanlar evde yalnızlaşmaya başladı. Kısmen telefon ve sosyal medya dışında iletişim kalmadı. Hayatımızla ilgili sorgulamalar yapmaya başladık. Mutluluğumuzu, mutsuzluğumuzu, yalnızlığımızı paylaşacağımız yanımızda dostumuz, çevremizde maalesef sevdiğimiz biri yok. Bu bir kesim için travma yarattı. Ama her gecenin bir sabahı var. Her zaman kazananlar mevcut şartlara adapte olan insanlardır ve bizde adapte olmak zorundayız” ifadelerini kullanıyor.

“Hiçbir personelimizi mağdur etmiyoruz”

Ahmet Taner Murat, krizi yönetmenin çok önemli olduğuna vurgu yapıyor. Geçmişteki krizleri doğru yönetebilenlerin bu krizle de başa çıkabileceğini belirterek, “Bu kriz biraz tasarruf yapmanın ve paranın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. İnsanlar ekibine sahip çıkıyor çünkü ekibinle savaşıyorsun onlarla birlikte başa çıkıyorsun, çalışıyorsun ve onlarla beraber kazanıyorsun. Eğer ekiple hareket edilmezse büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Biz de bu yüzden hiçbir personelimizi mağdur etmiyoruz ve hepsiyle birlikte organize oluyoruz. Birlikte hareket ediyoruz ve umarım kazanan biz olacağız” diyor.

“4 sektör profesyoneliyle bir danışmanlık operasyonu kuruyoruz”

Murat, binlerce firmayla iş birliği yaptıklarını ve Türkiye’nin her yerinde çalışmalar yürüttüklerini belirtiyor. “Yurt dışında pazarımız var” diyen başarılı yönetici, “Kiev’de partnerimiz var, Azerbaycan, Katar ve Kuveyt, Dubai’de düzenli müşterilerimiz bulunuyor. Almanya’da hem ihracat hem ithalat yaptığımız müşterilerimiz de var. Yerimiz Maltepe’de ama her yere sevkiyat sağlıyoruz. Diğer yerimizde ise; müşterilerimiz kendileri gidip alışveriş yapabiliyorlar, orada 25 bin çeşit ürünümüz var. Projeleri ve otelleri yapıyoruz. Otellerin içerisindeki F&B grubunu tamamlıyoruz ve restoranları A’dan Z’ye kurabiliyoruz ve kurguluyoruz. Yeni bir oluşumumuz da var. 4 tane sektör profesyoneliyle bir danışmanlık operasyonu kuruyoruz. Yeme-içme ve işletim sistemlerinin çözümlerini yapan yeni bir şirket olacak. Restoranın sistemini, lokasyon ve mimari projesini, personel eğitimini, bütün ekipmanını, stok kontrolü ve yazılım işlerini kurabileceğimiz bir uygulama geliştiriyoruz. Bir yatırımcı geldiği zaman A’dan Z’ye bütün restoran hizmetini bizden alabilecek. Baya yol almıştık ama bu operasyona 2020’nin sonunda başlarız. 2021’ye çok güzel giriş yapacağız” açıklamalarında bulunuyor.

“AVM’ler hemen dolmayacak”

Koronavirüs sonrası sürecin nasıl olacağı ya da olması gerektiği üzerine tartışmalar devam ediyor. Ahmet Taner Murat ise normalleşme sürecine kolay girilmeyeceğini belirterek, “Karantina süreci bittiği zaman AVM’ler hemen dolmayacak, insanlar alışverişini yapamayacak, bu bir süreç ama yeni bir sorun çıkmazsa sonbahara iyi gireceğimizi düşünüyorum. Parasal krizin yeme-içme sektörüne çok büyük bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Ekonomik krizin hem ülkemizde hem yurt dışında olacağını düşünüyorum ama bu ekonomik kriz bizim isteklerimizi etkilemeyecek. Sabredeceğiz, iyi günler mutlaka gelecektir” diyor.

“Bu işin içinden birlikte çıkacağız”

Bu süreçte herkesin birbirine yardım etmesi ve iş birliği içinde olması gerektiğini ve ancak bu şekilde bu krizden çıkılabileceğini söyleyen Ahmet Taner Murat sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Benim kendi tedarikçilerimden Porland ödemeleri kendi inisiyatifi ile 2021’e kadar ödeme almayacağını söyledi ve sektöre örnek oldu. Onlar bize destek oldu biz de çalıştığımız restoranlarımıza destek oluyoruz. Çok ciddi alacaklarımız var, çok büyük gruplarla çalışıyoruz. Ertelemek istiyoruz ve erteliyoruz. Elimizden geldiğince birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz çünkü bu işin içinden birlikte çıkacağız. ‘Ben seni tanımıyorum’ deme şansımız yok. Bu işi 35 yıldır yapıyoruz ve çalıştığımız yerlerde uzun zamandır çalışıyor ve birlikte iş yapıyoruz. 2020’yi kayıp görüyoruz, son çeyrekte geri yakalayacağız ama 2021’e güçlü bir şekilde gireceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın