Rengarenk tariflerle Güney Amerika sokak lezzetleri

Renkli kültürleri gibi lezzetleriyle öne çıkan Güney Amerika’nın sokak yemekleri pek çok tarif ile tarih boyunca canlı tutuluyor. Sokak yemeklerinin içerisinde ve yapımında kullanılan özel teknik ve ürünlerle sokak yemeği kültürlerini eşsiz bir boyuta taşıyan Güney Amerika’nın bu konuda bir destinasyon olması kaçınılmaz. Bölgeden bölgeye değişen tarifleri ile mutfak kültürlerini koruyarak ilerlerken lezzet konusunda farklı kapılar açıyorlar. Peru’nun salchipapasın’dan Brezilya’nın cachorro quente’sine en popüler sokak yemeklerini tek bir başlıkta topladık.

Acarajé

Brazilya’da en popüler sokak yemeklerinden biri olan acarajé, soyulmuş fasulyenin top haline getirilerek dendé palm yağında kızartıldıktan sonra içine karides ve kaju gibi lezzetlerin konulması ile yapılıyor. Domates salatası ve ev yapımı acı sos ile yenilen acarajé, Nijeryalı kölelerin koloni döneminde sokakta satmasıyla başladı. Acarajé, Afrika kültürünün Brezilya mutfağı üzerindeki etkisine çok güzel bir örnektir.

Salchipapas

Salchipapas, fakir bir adamın yemeği olarak ve sonradan çok ünlenen bir Peru sokak yemeğidir. Yemeğin adı içindekilerden gelir sosis (salchicha) ve patates (papas). Peru’da her yerde görebileceğiniz bu sokak yemeği ince dilimlenmiş sosis ve kızartılmış patatesin birleşmesi ile yapılır. Geleneksel olarak ketçap, aji çili sosu, hardal ve mayonez daldırma sosları ile servis edilir. Peru sınırlarından Kolombiya, Bolivya ve Ekvador ülkelerine yayılan salchipapas; yumurta, peynir, lahana ile de servis edilebilir.

Cachorro Quente

Cachorro quente, hot dog’un Brezilyalı versiyonu gibi ekmeğin arasında sosisin üstüne kıymalı sos ve erimiş peynir ile servis edilir. Geleneksel olarak yanında patates püresi, mısır, rendelenmiş havuç, pico de gallo veya patates kızartması gibi müşterinin zevkine göre pek çok şey ile birlikte tüketilir.

Papa Rellena

Papa Rellena, içi et ile doldurulmuş patates püresinden oluşan Peru kroket türüdür. İç kısımda genellikle kıyılmış sığır eti, kimyon ve soğan kullanılır. Papa Rellena’nın eşlikçisi genelde salsa Criolla’dır. Yemek sadece sokakta değil aynı zamanda restoranlar ve evlerde de yapılır.

Anticucho

Anticucho, anticuchos de corazón adı verilen sığır eti kalbi ile yapılan en popüler küçük şiş ve ızgara et parçalarından oluşan bir et yemeğidir. Peru’dan hızlı bir şekilde Günay Amerika’ya yayılan yemek, genelde kırmızı şarap sirkesi ve sarımsak, kimyon ve aji biberi gibi baharatlarla servis edilir. Peru’da her yerde görebileceğiniz bu sokak yemeği haşlanmış patates ile de sunum yapılabilir.

Coxinha

Brezilya’nın en sevdiği sokak yemeklerinden olan Coxinha, tavuk eti ve krem peynir ile doldurulmuş çıtır çıtır bir kroket olup tavut bageti şeklinde kızartılır. 19’uncu yüzyıl São Paulo kökenli yemek sonrasında 19’uncu yüzyılda Rio de Janeiro ve Paraná’ya yayılarak ülkenin en sevilen salgados (iş açıcı) oldu. Bu lezzetli Brezilyalı tavuk dolgulu yemek, genellikle sıcak biber sosu, salata sosu veya sarımsak mayonez ile servis edilir.

Picarones

Peru donatı olarak bahsedilen picarones’in kökü büyük ihtimal İspanya buñuelos’una dayanıyor. Bu tarife yerel halk tarafından hamura tatlı patates eklenerek yeni bir tarif çıkartılmıştır. Özellikle Ekim ayındaki dini bayramlarda tüketilir.

Completo

Completo için Şili sokaklarından en çok tercih edilen Şili usulü hot dog diyebiliriz. Ekmeğin arasındaki sosisin üstüne ezilmiş avokado, doğranmış domates ve lahana turşusu gibi çeşitli lezzetler eklenerek servis edilir.

Choripán 

Choripán, acılı domuz etinden yapılmış sosisin çıtır ekmekle servis edildiği Arjantin sokak yemeklerinin vazgeçilmezlerindendir. Latin Amerika’da sokakların her bir köşesinde görebileceğimiz bu lezzetin adı chorizo (sosis) ve pan (ekmek) anlamına gelen kelimelerin birleşimi ile oluşturulmuştur.

Empanadas Tucumanas

Buenos Aires bölgesindeki empanadaslardan farklı olarak Tucumán bölgesinin özel sokak lezzetidir. Eski tariflerin çıtır hamur ve iç dolgular ile lezzetlendirilmesi ile oluşturulmuştur. Beyaz undan yapılan hamurun içerisine genelde sığır eti, tavuk veya işkembe ile birlikte kimyon, haşlanmış yumurta ve soğan gibi içerikler eklenir. Otantik tucumanas’lar kilden fırının içerisinde pişirilir yanında yerel bir şarap ile tüketmesi çok keyifli olur.

Sosyal Medya'da Paylaşın