Rengârenk Premium Çikolatalar: Mon Reve Chocolat

Çikolata tutkusunu şef Mehmet Yücel’in workshop’uyla keşfeden Elifcan Çebi, bunun peşinden giderek İngiltere’ye yerleşiyor. Burada iki marka kuran Çebi için dönüm noktası pandemi oluyor ve Türkiye’ye dönme kararı alıyor. Özgün tariflerle, rengarenk çikolatalar üreten Mon Reve Chocolat markasının hikayesini Çebi’den dinliyoruz.

Üniversite yıllarında gastronomiye ilgi duymaya baslayan Elifcan Çebi, çikolata tutkusunu şef Mehmet Yücel’in workshop’unda keşfettiğini söylüyor ve bu etkinlik sonrasında tüm odağını çikolataya yoğunlaştırdığını söyle anlatıyor: “Chocolate Academy’de Marc Pauquet, Alexandre

Bordeaux ve Andrey Dubovik gibi önemli şeflerle eğitimimi tamamladıktan sonra İngiltere’ye yerleştim ve “No Sugar More Book” ve “Ada’s Chocolate” markalarımı İngiliz tüketicilerin beğenisine sundum. Bu süreçte Chocolate Academy UK’de Kirsten Tibballs ve birçok değerli Academy’nin şefleriyle tanıştım. İngiltere’de de bu alanda çeşitli eğitimler almaya devam ettim.”

Pandemi ile bir yol ayrımına giren Çebi, bu dönemde Türkiye’ye dönerek, yeni reçetelerle yeni markası Mon Reve Chocolat’yı kurduğunu belirtiyor.

Rengarenk, içi çeşit çeşit dolgulu pek çok ürüne sahip Mon Reve Chocolat. Elifcan Hanım, buradaki ürünleri tasarlarken; reçetelerin özgün olmasına, mevsiminde ve taze malzemeler kullanılmasına ve tüm ürünlerin sipariş üzerine üretilmesine dikkat ettiğini belirtiyor: “Bugün müşterilerim için mükemmel bir tat uyumu ve lezzet dışında; ürünün rengi, parlaklığı ve pürüzsüz görünüşü ile tek tek bonbonları, yüksek standardı gözeterek, el emeği ile üretiyorum. Çikolatalarımın iç dolgularından başlayarak servis edileceği ambalaja kadar her bir ürün benim elimden çıkarak müşterilerimin beğenisine sunuluyor.” diyor.

Özel etkinliklere özel çikolatalar

Mon Reve Chocolat’nın kurucusu Çebi, çikolatalarının her birini yaratırken mükemmelliğe odaklandığını ve bu sebeple tek tip bonbon üzerinden birçok çeşit ganaj dolguları yaptığını anlatıyor. Bununla beraber dönemsel olarak özel günlerde de farklı içerikler hazırladığını söylüyor: “Çoğunlukla kurumsal müşteriler ile çalıştığım için lansman veya özel etkinliklerinin içeriğine göre tamamen ona özel çalışmalar yapıyorum. Organizasyonun ihtiyaçlarına göre sekil alan ve çalıştığım markayı en iyi sekilde temsil edecek haliyle entegre olan bir ürün çıkarmayı hedefliyorum.”

Avrupa standartlarında çikolata üretimi

Çikolata trendleri hakkında düşüncelerini sorduğumuz Çebi, uzun yıllar boyunca premium çikolataların Türkiye’de kendilerine yer bulamadığını söyleyerek cümlesine başlıyor ve ekliyor: “Bugün tutku ile bağlandığım çikolatanın yurt dışında olduğu gibi başrolde bir ana ürüne dönüştüğünü birbirinden iyi şeflerin çikolata odaklı perakende noktaları açmalarını keyifle takip ediyorum. Tüketici bilinci arttıkça bizim gibi sektörde çalışan şefler ve şef adaylarının çıtayı her geçen gün arttırmamız ve Avrupa standartlarında ürünler ve içerikler üretmemiz gerekiyor.” diyor ve premium çikolatanın artık sadece hediye amaçlı bir ürün olmaktan çıktığını ve seçici tüketicilerin kendine bir ödül, bir deneyim aradığı kategoriye dönüştüğünü ifade ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın