Nevşehir’de İlk Gastronomi Lisesi Açıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kapadokya Gastronomi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Geleneksel Türk mutfağının gün ışığına çıkması, aktif olarak kullanılması ve yenilikçi yaklaşımlarla kayıt altına alınması için gastronomi seferberliği başlattık” dedi.

Özer, lisenin “tıpkı diğer meslek liselerinde olduğu gibi” ilk yüzde 1’lik dilime girmeyi başaran öğrencileri kabul edeceğini söyledi. Kapadokya Üniversitesi ile işbirliği içinde farklı birimlerin bir amaç için buluştuğu bir yönetim modeli inşa edileceğini kaydeden Özer, okulda sadece eğitim verilmeyeceğini aynı zamanda gastronomi ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarının da yürütüleceğinin altını çizdi.”İnşallah artık mesleki eğitimle ilgili yeni sorunları konuşmak yerine iş adamlarımızla işbirliği yaparak yeni başarı hikayeleri yazacağız. Mesleki eğitimin ülkenin geleceği için çok kritik bir eğitim türü olduğunu tüm velilere ve ailelere göstereceğiz” dedi.

Meslek liseleri ile derneğin eğitim üyeleri arasında pek çok alanı kapsayan işbirlikleri kuruldu. Aselsan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Teknopark İstanbul Mesleki Teknik Lisesi, Konya Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi’ne (YTÜ) bağlı meslek liseleri bu işbirlikleri arasında yer alıyor. Fen liselerine girebilmek için yeterli puanı alan öğrencilerin meslek liselerini tercih ettiğini vurgulayan Özer, “Bu bir değişime işaret ediyor. Altyapısı güçlü ve istihdam garantili meslek liseleri kurarsanız talep olacaktır” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın