Foodfest Antalya, “Antalya’dan Dünya’ya” Temasıyla 1-3 Eylül Tarihleri Arasında Antalya’da Gerçekleşiyor

Konumu, tarım alanları, turizmi ve doğasıyla Türkiye’nin önde gelen destinasyonlarından Antalya, bu yıl ikinci kez Foodfest Antalya’yı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Festival, 1-3 Eylül tarihleri arasında Antalya Karaalioğlu Parkı’nda düzenlenecek. Antalya’nın zengin ürün çeşitliliği ve lezzetinin ön plana çıkarıldığı festivalin teması “Antalya’dan Dünya’ya” olarak belirlendi. Ünlü şeflerin ve gastronomi uzmanlarının katılacağı festivalde, ayrıca“ International Chef Competition Uluslararası Şeflik Yarışması) ve International Pastry Chef Competition (Uluslararası Pasta Şefliği Yarışması) düzenlenecek.

Konumu, turizmi ve yöresel ürün çeşitliliği açısından ülkemizde önemli bir yere sahip olan Antalya, bölgenin ürün çeşitliliğini tanıtmak ve dünya gastronomisine kattığı değeri göstermek amacıyla geçen sene ilki gerçekleştirilen Foodfest Antalya’nın ikincisine hazırlanıyor. Geçen sene ulusal ve uluslararası düzeyde çok önemli şefleri ve gastronomi uzmanlarını ağırlayan festival büyük ilgiyle karşılandı. Antalya ve bölgesinde, gastronomi turizminde coğrafi işaretli ürünlerin kullanılmasının bölgeye kattığı değerin önemini vurgulayan çok başarılı bir festival gerçekleşti. Bu yıl ise ikincisinin düzenlendiği festivalin teması “Antalya’dan Dünya’ya” olarak belirlendi.

Ülkemiz, gastronomi dünyasında lokal ürünler konusunda zenginliği ile fark yaratmaktadır. Foodfest Antalya’nın ikinci gününde yerel ürünleri ön plana çıkarmak amacıyla Sözen Organizasyon tarafından düzenlenen “ International Chef Competition (Uluslararası Şeflik Yarışması) ve International Pastry Chef Competition (Uluslararası Pasta Şefliği Yarışması) gerçekleşecek. Yarışmalarda, festivalin teması doğrultusunda Antalya’nın yerel ürünlerinin reçetelerde kullanılması başta gelen kurallar arasında yer alıyor. International Chef Competition’da, Gastronomi dünyasının önde gelen 12 önemli isminin jüri üyeliğini yaptığı, birbirinden seçkin 6 otel yarışmaktadır. Otel şefleri, yerel ürünler ile hazırladıkları başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan menülerini yarışmada sergileyecekler. International Pastry Chef Competition’da otel patisserie şefleri yine yerel ürünlerden faydalanarak hazırladıkları pralin çikolata, pasta ve alakart tatlı tabaklarından oluşan menüleriyle yarışmada yer alacaklar. Gastronomi dünyasının önde gelen 10 önemli isminin jüri üyeliğini yaptığı International Pastry Chef Competition’da birbirinden seçkin 6 otel yarışmaktadır.

Üç gün boyunca sürecek Foodfest Antalya ve bünyesinde gerçekleşecek olan “International Chef Competition ve International Pastry Competion” ile Türkiye’de lokal ürünler konusunda farkındalık yaratmak amaçlanırken, ürünlerin kullanımının uluslararası alanda da  yaygınlaşması ve tanıtılması hedeflenmektedir.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın