MSA Müzesi’nin arşivi Google Arts & Culture’da çevrimiçi olarak sergilenecek

o1 Mart’tan itibaren, Google ve müze arasındaki yeni ortaklık sayesinde MSA Müzesi’ndeki Osmanlı’nın son dönemlerinden Cumhuriyet’in ilk ve orta dönemine uzanan zengin gastronomi arşivi, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından Google Arts & Culture’da çevrimiçi olarak görüntülenebiliyor. Bu yeni sanal sergi sayesinde, kullanıcılar Osmanlı dönemine ait hamur makinesi, düdüklü tencere, ilk Türk yemek kitabı gibi mutfak ile ilgili çeşitli objeye ve müzenin diğer birçok hazinesine artsandculture.google.com adresinden sadece birkaç tıklamayla erişebilecek.

Ultra yüksek çözünürlüklü görüntülerle yakınlaşın
MSA Müzesi’nde sergilenen, “Osmanlı dönemine ait düdüklü tencere mikser” artık bu özelliğin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü görüntüsünü sağlayan güçlü bir fotoğraf yakalama işlemi olan Gigapixel teknolojisi sayesinde daha önce hiç görülmemiş bir çözünürlükte görüntülenebilir. İzleyiciler bunu olağanüstü ayrıntılarla keşfedebilir ve çıplak gözle görülebilenin çok ötesinde deneyimleyebilir. Ziyaretçiler, yakınlaştırma teknolojisi sayesinde 100 yılı aşkın bir geçmişi bulunan Osmanlı dönemine ait metal düdüklü tencere ve mikserin üzerinde yer alan damgadaki Osmanlıca yazının tüm ayrıntılarını keşfedebilir. .

Dijital sergiler
MSA ekibi tarafında küratörlüğü üstlenilen üç interaktif sergi, çevrimiçi ziyaretçiler için geliştirildi. Dijital sergi “MSA İstanbul’a Hoş Geldiniz” MSA’nın kültürünü ve çalışmalarını anlatırken, “Türkiye’nin Geleneksel 9 Tadı” sergisi Türk mutfağının efsane yemeklerini ziyaretçilere tanıtıyor. “MSA Müzesi’ndeki 10 Büyüleyici Nesne” sergisi ise MSA Müzesi’nde yer alan nesneleri online sergiyle dünyanın dört bir yanındaki ziyaretçilere açıyor.

Online sergilerin en önemli öğelerinden bazıları ise şunlar:

  • “Türkiye’nin Geleneksel 9 Tadı” sergisini ziyaret edenler Türkiye’nin farklı bölge ve kültürlerinden gelen heyecan verici geleneksel lezzetleri keşfedebilecekler. Kebaptan demir tatlısına, ciğer sarmadan, kadayıfa Türk mutfağının geleneksel ve lezzetli yemeklerine dair bilgiler edinebilecekler.
  • “MSA Müzesi’ndeki 10 Büyüleyici Nesne” sergisini ziyaret edenler Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne dünyanın en büyük gastronomi müzelerinden birine adım atacaklar. Online sergide ilk Türk yemek kitabı, Hamsi destanı, Osmanlı dönemine ait hamur makinesi, Türkiye’nin en yaygın nostaljik yiyeceği arasında yer alan leblebinin taşındığı portatif kutu görülebilir.
  • MSA, Türk yiyecek ve içeceklerini sergileyerek, öğreterek ve tanıtarak geçmişi günümüze taşıyan türünün tek örneği. 17 yıldır yiyecek-içecek eğitimi konusunda faaliyet gösteren MSA’yı daha yakından tanımak isteyen ziyaretçiler ise “MSA İstanbul’a Hoş Geldiniz” sergisi ziyaret edebilirler.

“Müzeyi tüm dünyaya açıyoruz”
Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ve MSA Müzesi’nin kurucusu Mehmet Aksel, müzedeki eserlerin Google Arts & Culture’da çevrimiçi olarak görüntülenebilecek olmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

“MSA Müzesi’nde yiyecek-içecek kültürümüzün derin tarihine ışık tutan çeşitli objelerle birlikte ayrıca 1000’in üzerinde menü ve 10.000’e yakın kitap içeren MSA Gastronomi Kütüphanesi ve Dokümantasyon Merkezi’nin kilit altında tutulan nadir eserler koleksiyonundan kitaplar da bulunuyor. Google ile yaptığımız bu iş birliği sayesinde müzemizin eserlerini tüm dünyadaki ziyaretçilerimize açıyoruz. MSA Müzesi olarak Google Arts & Culture’ın bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. İlerleyen dönemlerde Türk gastronomi dünyasının değerli isimlerinin paydaşlığıyla Türk mutfağının yerel tatlarını ve Türk kahvesini uygulama üzerinden tüm dünyaya tanıtmayı planlıyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın