MICHELIN Rehberi İstanbul, İzmir ve Bodrum 2024 Seçkisi Açıklandı!

Geçtiğimiz sene İstanbul özelinde Türkiye’ye gelen MICHELIN Rehberi, 9 Kasım 2023 tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde görkemli bir törenle gerçekleşti. Bu seneki rehbere İstanbul ile beraber İzmir ve Bodrum’u dahil eden MICHELIN Rehberi’nde 4 restoran MICHELIN Yeşil Yıldızı’nı alırken, yeni bir MICHELIN ödülü daha takdim edildi: MICHELIN Sommelier Ödülü.

MICHELIN Rehberi bu sene İstanbul ile beraber radarına İzmir ve Bodrum’u da aldı. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde İzmir’de 15, Bodrum’da 19 olmak üzere toplam 111 restoran rehberin tavsiye edilenler listesine giriş yaptı.

Bodrum’da 2, İzmir’de 3 restoran birer MICHELIN Yıldızı’na layık görülürken, İstanbul’da 2 yeni restoran da birer MICHELIN Yıldızı aldı. Çevreye duyarlı 4 yeni restoran MICHELIN Yeşil Yıldızı ile ödüllendirilirken, yeni bir MICHELIN ödülü daha takdim edildi: MICHELIN Sommelier Ödülü.

7 yeni restoran Birer MICHELIN Yıldızı ile ödüllendirildi

İzmir’de üç restoran birer MICHELIN Yıldızı’na layık görüldü: 

OD Urla – Şef Osman Sezener
Teruar Urla – Şef Osman Serdaroğlu
Vino Locale – Şef Ozan ve Seray Kumbasar

Bodrum’da ise 2 restoran birer MICHELIN Yıldızı ile ödüllendirildi:  

Kitchen – Şef Osman Sezener
Maçakızı – Şef Aret Sahakyan

İstanbul’da yer alan 2 yeni restoran birer MICHELIN Yıldızı’na layık görüldü:

Arkestra – Şef Cenk Debensason
Sankai by Nagaya – Şef Yoshizumi Nagaya

Geçen senenin bir MICHELIN Yıldızlı mekanları; Araka, Nicole, Mikla ve Neolokal unvanlarını korurken, böylece İstanbul’daki Bir MICHELIN Yıldızlı restoran sayısı toplamda 6’ya çıkmış oluyor.

Yerel mutfak sahnesinin zirvesinde yer alan Turk Fatih Tutak ise hazırladığı mükemmel ve rota değiştirmeye değer tabaklar sayesinde, iki MICHELIN Yıldızı ile MICHELIN Rehberi’nin 2024 seçkisinde yer almaya devam ediyor.

Duyarlı dört yeni restoran MICHELIN Yeşil Yıldız ile ödüllendirildi

MICHELIN Rehberi’nin 2024 seçkisinde 3’ü İzmir’de, 1’i de İstanbul’da olmak üzere 4 yeni MICHELIN Yeşil Yıldızlı restoran yer alıyor. MICHELIN Yeşil Yıldız, gastronomi alanındaki çevreye duyarlı olma konusunda öncü restoranları onurlandırıyor ve aynı zamanda bu konuda gerçekten tutkulu ve ilham verici mutfakları keşfetmeye çalışan gurmeler için güvenilir bir kaynak görevi üstleniyor.

İzmir:

OD Urla – Şef Osman Sezener
Vino Locale – Şef Ozan ve Seray Kumbasar
Hiç Lokanta – Şef Ekin Can Kün

İstanbul:

Circle by Vertical – Șef İbrahim Tunç

Geçen yılın seçkisinde yer alan Neolokal’in MICHELIN Yeşil Yıldızı’nı korumasıyla, MICHELIN Rehberi’nin 2024 seçkisinde MICHELIN Yeşil Yıldız ile ödüllendirilen restoran sayısı 5’e yükseldi.

Seçkiye 16 yeni Bib Gourmand restoran eklendi

MICHELIN Rehberi’nin Bib Gourmand kategorisine 2’si Bodrum’dan, 6’sı İzmir’den ve 8’i İstanbul’dan olmak üzere 16 yeni restoran eklendi.

Bodrum:

İki Sandal
Otantik Ocakbaşı

İzmir:

Adil Müftüoğlu
Ayşa Boşnak Börekçisi
Beğendik Abi
Tavacı Recep Usta

İstanbul:

Aida – vino e cucina
Fauna
Inari Omakase Kuruçeşme
Red Balloon
Circle by Vertical
Efendy
Tavacı Recep Usta Bostancı
Foxy Nişantaşı

Bu kategoriye yeni eklenenlerin yanı sıra, daha önce MICHELIN Rehberi 2023 seçkisinde Bib Gourmand kategorisinde yer alan İstanbul’daki 10 restoran, rütbesini korumaya devam ediyor. Bu sayede Bib Gourmand kategorisindeki 18 restoran, Türkiye’nin en büyük şehrinde parlıyor.

Seçkiye 36 yeni tavsiye edilen restoran dahil oldu

MICHELIN müfettişleri, mutfaklarının kalitesiyle öne çıkan ve 6’sı İzmir, 15’i Bodrum ve 15’i İstanbul’da yer alan 36 yeni restoranı da tavsiye edilenler listesine ekledi.

İstanbul:

Hakkasan İstanbul
Saku
Ruby
Lokanta Göktürk
Elios Yeşilköy
Aşka
Avlu
Gallada
İtsumi
Seraf Vadi
Roka
Akira Back
Borsa restaurant
Vogue Restaurant
The Galliard Vadi İstanbul

İzmir:

Amavi
Sota Alaçatı
Levan
Pizza Venedik
Kasap Fuat
İsabey Bağevi

Bodrum:

Orkide Balık
Kısmet Lokantası
Orfoz Restoran
Loft Elia
Zuma Bodrum
Isola Manzara
Tuti
Sait
Kurul Bitez
Hakkasan Bodrum
Bağararası
Malva
Sia Eli
ENT Restaurant
Dereköy Lokantası

İstanbul’dan tavsiye edilen restoranlar listesine giren 15 yeni restorana ek olarak, tavsiye edilen restoranlar listesinde bu yıl da yerini korumaya devam eden 37 restoran ile şehirdeki tavsiye edilen restoran sayısı 52’ye yükseldi.

MICHELIN’den Üç Özel Ödül

MICHELIN Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum 2024 seçkisi ile birlikte ilk kez açıklanan MICHELIN Sommelier Ödülü, İzmir’deki MICHELIN Yeşil Yıldızlı Seray Kumbasar ve İzmir’deki bir MICHELIN Yıldızlı restoranlardan biri olan Vino Locale’in oldu.

Mastercard tarafından desteklenen MICHELIN Servis Ödülü, olağanüstü konukseverlik anlayışlarından dolayı İsmail Kahveci ve İstanbul’daki Tuğra Restoran’ın servis ekibinin oldu.

Son olarak, gelecek vaat eden genç yetenekleri onurlandıran MICHELIN Genç Şef Ödülü, seçkiye Bib Gourmand kategorisinden dahil olan The Red Balon’dan Ulaş Durmaz’a verildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın