Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng: “Metro Türkiye olarak pandemi süresince HoReCa sektörüne destek olmaya çalıştık”

Metro Türkiye’de 20 yılı aşkın bir süredir önemli görevler üstlenen ve son olarak Metro Türkiye Operasyon Direktörlüğü görevini yürüten Sinem Türüng, 1 Ekim itibarıyla Metro Türkiye CEO’su olarak yeni görevine başladı. Metro Türkiye’nin Türk mutfağına sahip çıkma misyonuyla çalışmalarına devam edecek olan Türüng’le keyifli bir söyleşiye imza attık.

Metro Türkiye, Sinem Türüng liderliğinde Türk mutfağına sahip çıkarak, Türk mutfak kültürünün gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak ve Türk şeflerinin gelişimine katkıda bulunarak dünyada hak ettikleri yere gelmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarına güçlü bir şekilde devam ediyor. 

Metro Türkiye pandemi sürecinde HoReCa sektörüne destek olmaya ve bu kıymetli çalışmalarını yeni projelerle sürdürmeye devam ediyor. Pandemi boyunca krizden en çok etkilenen sektörlerden birinin HoReCa olduğunu dile getiren Sinem Türüng, “Elimizden geldiğince HoReCa sektörüne destek olmaya çalıştık. Tüm paydaşları bir araya getirelim ve yeniden açılma döneminde mutfağı doldururken tekrardan işletmelere destek olabilelim istedik. Küçük işletmelerin yanında olduğumuzu göstermek için iş ortaklarımızla birlikte 2020 yılının nisan ayında ‘Küçük İşletmem İçin’ projesini başlattık. 55 ilde 1.500 işletmeye, işletme başına 5.000 TL değerinde olmak üzere toplam 8 milyon TL ürün ve servis desteği sağladık. ‘Küçük İşletmem İçin’ projesi kapsamında, geçtiğimiz yılın ekim ayında İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen işletmeler için de harekete geçtik. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu tarafından tespit edilen 170 işletmeye, işletme başına 2 bin TL olmak üzere, toplamda 340.000 TL değerinde hediye çeki verdik. Bunun haricinde Covid-19’a adapte olmak için yine sektöre desteklerimiz oldu. Restoranlar ve oteller için kılavuzlar hazırladık. İkinci kapanmaların gelmesiyle birlikte restoran ve kafeler sadece paket servis yapabiliyorlar. Bu nedenle de kasım başında paket servis çözümlerimiz öne çıktı. Paket servisi için ayakta kalmaya çalışan restoranlara destek olmak amacıyla bir kampanya başlattık. Kampanya kurgumuzda 300 TL değerindeki ikinci alışverişinde müşterilerimize 50 TL değerinde hediye çeki veriyoruz. Bu çekleri anlaşmalı paket servisi yapan restoranlarda kullanıyorlar, restoran sahipleri de topladıkları çekleri Metro’ya alışverişe geldiklerinde indirim olarak kullanıyorlar. Ayrıca müşterilerimize 600’den fazla ürün de sunuyoruz” diyor.

“Gastronometro’yla beraber sefer tası menüler üzerinde çalışıyoruz”

Covid-19 ortamında 30. yıl dönümünü kutlayan Metro Türkiye, bir taraftan da Gastronometro’yla çalışmalar yürütüyor. Gastronometro’nun şu anda üzerinde çalıştığı, Türk mutfak kültüründen gelen sefer tası (lunchbox) menülerinin çok pratik, doyurucu ve lezzetli olduğunu ifade eden Türüng, “Şimdi paket servise de uyumlu bir şekilde Gastronometro’yla beraber sefer tası menüleri üzerinde çalışıyoruz. Öte yandan Gastronometro platformumuzun web sitesi üzerinden sektör profesyonellerine rehberlik edici yazılar sunarken hijyen odaklı ve başarıyla tamamlayanlara Gıda Güvenliği Derneği sertifikası verdiğimiz eğitim modülleri de oluşturduk. Böylelikle 30 bin sektör profesyoneli bu eğitimi tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Restoranların açılma döneminde vermiş olduğumuz bu eğitimler neticesinde çalışanlar almış oldukları bu sertifikalar ile müşterilere hijyen kuralları çerçevesinde hizmet vermiş oldu” açıklamalarında bulunuyor.

“Paket servisi insanlarda alışkanlık yaratacak”

HoReCa sektöründe bugün paket servisin öne çıktığını fakat yüzdeye bakıldığında sektörde büyük bir orana sahip olmadığını dile getiren başarılı yönetici, “Büyük bir ihtimalle pandemi paket servisi konusunda insanlarda alışkanlık yaratacak ve kesinlikle bu alışkanlık pandemi sonrası da devam edecek. Diğer taraftan pandemi ve kapanmalar özellikle restoranlarda bence verimliliğin önemini ortaya çıkardı. Bu anlamda dijital çözümleri doğru bir şekilde kullanıp verimliliği artırabilmek restoranlar için önemli oldu. Metro olarak onları bu anlamda da destekliyoruz. Başarılı olacağına inandığım Gastro Danışmanlık dükkân (Gastro Consultancy) projesini başlatıyoruz. Küçük işletmelerin menülerini optimize edip kârlılıklarını artırmalarına yönelik geliştirdiğimiz ‘Menü Kit’ çözümümüzü de Gastro Danışmanlık ile beraber sunuyoruz. Ayrıca dükkânonline rezervasyona geçebilmeleri için HoReCa müşterilerimizin web sayfalarına rezervasyon özelliğini de ekliyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Bulut mutfakların sayısı artabilir”

Servis sisteminin değiştiğini ve müşterilerin restoranlarda daha az temas istediğini, hijyenin de bu noktada önem teşkil ettiğini söylüyor Sinem Türüng. Bu tarz tercihlerin bir süre daha devam edeceğine de dikkat çekerek, “Aşıyla beraber belki toplumun bağışıklık sistemi veya korunması artacak ama bu tarz tercih ve eğilimler bir süre daha devam edecek. Diğer taraftan paket servisin de hayatımızda kalacağını düşünürsek, daha verimli bir şekilde paket servisi sunma metotları geliştirilecek. Örneğin yavaş yavaş Türkiye’de de görmeye başladığımız bulut mutfakların (cloud kitchen) sayısı artabilir. Merkezi, müşteri trafiğine ihtiyaç duyulmayan lokasyonlarda, dekorasyona vs. yatırım yapmadan aslında operasyonu başlatıp gelir elde edebildiğimiz bir konsept olduğu için paket servisinin devamıyla bu konseptler artabilir. Ama diğer taraftan ben eski düzeni çok özlediğimizi de düşünüyorum. Bu durum da sosyalleştiğimiz restoran ve kafelere bir talep artışı getirecektir” açıklamalarında bulunuyor.

“HoReCa müşterilerimizin siparişlerini tamamen online ortamdan alıyoruz”

Pandemi süreciyle artış gösteren e-ticaret konusuna da değinen Türüng, “2016 yılında başlattığımız Gıda Sevkiyat Operasyonu (FSD) ile beraber, HoReCa müşterilerimize nakliye, gıda sevkiyat hizmeti sunuyoruz. Siparişlerimizi tamamen online ortamdan alıyoruz. Bizim operasyonlarımızda sektörün çalışma biçiminin gerekleri dolayısıyla bir tek ödeme kısmı yüzde 100 online olmuyor. Ama biz bu konuda da müşterilerimize Masterpass’la bir seçenek sunuyoruz. Dolayısıyla aslında Metro Türkiye olarak HoReCa müşterilerimize online alışveriş seçeneği sunduğumuzu söyleyebilirim. Geçen ay FSD müşterilerimizin yüzde 43’ü online sipariş verdi. Bu oldukça yüksek bir oran ve daha da artabilir” diye konuşuyor. Gastro Danışmanlık hizmetine başlamak istediklerini bir kez daha hatırlatan Türüng, “Saha satış elemanlarımızın sipariş alan bir ekip olmaktan ziyade, danışmanlık sunan, müşterilerimize kendi işleri ile ilgili danışmanlık verebilen bir ekip olmasını istiyoruz” diye ekliyor.

“Paket servise uygun olan ürünler öne çıkıyor”

İkinci kapanmayla birlikte, paket servise dönen restoranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Burada farklılığın yakalanması gerektiğini ifade eden Türüng, “Paket servise dönülmesiyle beraber de paket servise uygun olan ürünler öne çıkıyor. Menüleri ağırlıklı olarak pizza, pide, kebap, hamburger gibi paket servise daha uygun ürünlerden oluşan işletmeler şu anda paket serviste başarılı. Ülkemizde yeme içme sektöründe faaliyet gösteren brasserie ve kafelerin de menüleri maalesef şu anda birbirine çok benziyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde bu işletmelerin de menülerini farklılaştırmaları gerekiyor diye düşünüyorum. Öte yandan otellerde verimlilik anlamında yenilikler göreceğimiz bir dönem olacağına inanıyorum. Otelcilik bizim için önemli bir sektör ve bu önemini de kaybetmeyecek” diyor.

“Yerli ürünü korumak bizim için öncelik”

Metro Türkiye’nin misyonu Türk mutfağına sahip çıkarak Türk mutfak kültürünün gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak ve Türk şeflerinin gelişimine katkıda bulunarak dünyada hak ettikleri yere gelmelerini sağlamak. Sinem Türüng, “Lezzetleri aktarmak dediğiniz zaman zaten ürünü korumanız gerekiyor. Çünkü o yerel tatlar, o yemekler, yerel ürünlerle yapılıyor. Bugün bunu koruyamadığınız zaman, yaptığınız her tabak birbirine benzemeye başlıyor ve aradaki o farkları, tatları kaybetmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla ürünü korumak bizim için öncelik. Bizim çok zengin bir mutfağımız var ama bunun zaman zaman yeniden yorumlanabilmesi de önemli. Bu anlamda Gastronometro’nun bize çok katkı sunduğunu görüyorum. Bugün Gastronometro’da en basit bir muhallebiyi bile tamamen farklı bir sunumla, tat eşleşmesiyle yeni bir tatlıymış gibi yiyip keyfine varabiliyorsunuz. Dolayısıyla Türk şeflerinin gelişmesi bu anlamda Türk mutfağının zenginleşmesine de katkıda bulunacak. Türk mutfağının hak ettiği yere gelmesi gerektiğini düşünüyorsak hem bu lezzetleri hem de şefleri yurt dışına tanıtıyor olmamız lazım” ifadelerini kullanıyor. 

“Amacımız şeflerin mutfakta daha verimli zaman geçirebilmelerini sağlamak”

Metro Türkiye, HoReCa sektöründe müşterilerine kolaylık sağlamak, mutfakta zamanlarını daha verimli bir şekilde yönetebilmelerini mümkün kılmak için ürün geliştirme de yapıyor. “Müşterilerimize asıl katkımız, yerli ürünlerimizin raflarımızda yerini alabilmesi” diyen Sinem Türüng sözlerini şöyle sürdürüyor: “Meze serimiz böyle bir seri oldu. Açıp paketini hemen kullanabilecekleri bir ürün. Diğer taraftan işlenmiş, yarı işlenmiş ürünler sunmaya gayret ediyoruz. Amacımız şeflerimizin mutfakta daha verimli zaman geçirmelerini sağlamak. İki farklı satış kanalında; farklı büyüklüklerde, farklı paketlemelerde ürünler söz konusu. Ürün geliştirirken, bu ürünü hangi satış kanalından müşterilerimize sunacağımıza dikkat ediyoruz. Ama bütün ürün geliştirmelerimizde, özellikle kendi markalarımızın her biri Gastronometro şeflerinin onayını alarak raflarımıza geliyor.”

“Kadınların iş hayatına atılması her sektörde önemli”

“Kadınların ekonomiye, iş hayatına atılması ve üst kademelere gelebilmesi bence her sektörde önemli” diyor başarılı yönetici. Bugün Metro Türkiye’nin yönetiminde kadınların %60 dolaylarında bir oran yakaladığını ifade ederek sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Dolayısıyla bu anlamda Metro Türkiye olarak gururluyuz. HoReCa sektörü için konuştuğumuzda sadece kadın CEO olarak değil bence kadın şeflerimizi de görüyor olmamız lazım. Onların da yetişmesi, sektörde yer edinip kendi yaratıcılıklarını, bilgi ve becerilerini sunabilmeleri, mutfakta sayılarının artması bence çok önemli.”

Sosyal Medya'da Paylaşın