Mandarin Oriental Bodrum Executive Pastry Chef’i Ejder Tunalı: “Tatlılarımızı restoranlarımızın konseptlerine uygun şekilde hazırlıyoruz” 

Masabaşı Sohbetleri’nin bir diğer konuğu Mandarin Oriental Bodrum Executive Pastry Chef’i Ejder Tunalı oldu. Başarılı şef, otel içerisinde bulunan ödüllü restoranlara yakışır şekilde bağlarını yerellikten ve klasik lezzetlerden koparmadan inovatif menüler hazırladıklarını ifade etti.

Mandarin Oriental, hem doğu kültürünün mirasçısı hem de lokalliğe önem veren bir marka. 2014 yılında Göltürkbükü Cennet Koyu’nda hayata geçirilen otelde dünya mutfağına sahip 7 ayrı restoran bulunuyor. 

Çok küçük yaşlarda mesleğe atılan Tunalı, yaklaşık 27 senedir mutfakla iç içe. Mesleğe kendi zamanının en iyi şeflerinin yanında çalışarak başlayan başarılı şef, birçok 5 yıldızlı ve uluslararası marka bünyesinde hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışma imkanı yakalıyor. 6 seneyi aşkın süredir Mandarin Oriental, Bodrum’da “Executive Pastry Chef” olarak çalışmalarına devam ettiğini belirterek, “Bu süreç içerisinde birçok başarılı şef ile birlikte çalışma fırsatı yakalayarak, Mandarin Oriental Hotel Group’ta Amerika ve Uzakdoğu bölgelerinde birçok task force görevinde bulundum” ifadelerini kullanıyor. 

“Yerel tatlar kullandığımız lezzetler misafirlerimiz tarafından beğeniliyor”

Tunalı, misafirlerinin talepleri doğrultusunda; “Paleo Diyeti”, “Vegan” ve “Gluten Free” ürünleri üzerine hummalı bir üretim gerçekleştirerek yeni lezzetler yaratıyor. Uluslararası klasik lezzetleri aslına uygun biçimde yeniden tasarlayarak klasik Türk lezzetlerinden; lokum, baklava, Türk şerbetli ve sütlü tatlılarının üretimini gerçekleştirdiklerini dile getiren Ejder Tunalı, “Yerel tatlar kullanarak yapmış olduğumuz, birçok misafirimizin hayranlık duyduğu; çikolatalarımız, eklerlerimiz, makaronlarımız ve pastalarımız otelimiz içinde bulunan ‘The Mandarin Cake Shop’ markamızın bünyesinde rağbet görüyor. Tatlılarımızı restoranlarımızın konseptlerine en uygun şekilde hazırlarken, bir yandan da Chef de Cuisine’lerimizin oluşturduğu menü ile uyumlu olmasına dikkat ediyoruz” açıklamalarında bulunuyor. 

“Pastacılığın diğer mutfak bölümleriyle aynı değerde tutulması için çaba sarf etmeliyiz”

Ejder Tunalı ve ekibinin yaratmış olduğu yerel ürünlerden ve egzotik meyvelerden oluşan tatlı “Refreshing Cake” içeriğindeki; yoğurtlu mousse, egzotik meyveler püresi ve Antep fıstıklı keki ile bu senenin en sevilen pastalarından biri oluyor. “Vegan Cheesecake” ise gerek vegan misafirler ve gerekse de vegan olmayan birçok misafir tarafından oldukça beğeni alıyor. Bodrum’un çok yetenekli şefleriyle beraber gastronomide öne çıktığını belirten deneyimli şef son olarak, “Bodrum, bereketli toprakları ve bilinçli çiftçisi sayesinde her daim taze ve yerel ürün bulunduran bir bölge. Ve her alanda yükselişini sürdürecek. Öte yandan pastacılık son yıllarda büyük rağbet görüyor olsa da birçok işletmede, otelde ve menüde ikinci plana atıldığına şahit olduk. Bizler pastacılık mesleğinin temsilcileri olarak bu noktada daha ön planda olmalı, pastacılığı yurtdışında olduğu gibi diğer mutfak bölümleriyle aynı değerde tutulması için çaba sarf etmeliyiz” diyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın