Karantina dönemi restoranlarda kupon uygulaması

Dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgınının ekonomik etkileri gün geçtikçe HoReCa sektörünü de etkilemeye devam ediyor. Restoranların, kafelerin ve otellerin kapalı olması para akışını engellerken; devam eden fatura, kira ve çalışan ücretleri gibi ödemeler ile işletmeler oldukça zorlu zamanlardan geçiyor. Para akışını sağlayarak HoReCa sektörüne destek veren çözümlerden biri de restoranlar açıldığında kullanılmak üzere kupon ve hediye kartları satmak. Böylece restoranlar karantina döneminde hem para akışını sağlayabiliyor hem de kriz sonrası gelecek müşterileri ile iletişimi devam ettiriyor. İşte dünyada kupon uygulaması başlatan oluşumların listesi:

Dining Bond İnisiyatifi

Restoran, bar ve kafelerin ücretsiz kayıt olabileceği küresel Dining Bond İnisiyatifi’nde müşteriler kayıt olan restoranlardan indirim kartları, kuponlar veya sertifikaları ücretinin altına satın alabiliyor. Kuzey Amerika’da 394, Avrupa’da 91 kayıtlı restoran/kafe bulunmasıyla birlikte Asya, Afrika, Avustralya ve Güney Amerika’da da kayıtlı restoranlar var. Sitelerinden işletme olarak kayıt olabiliyor aynı zamanda harita üzerinden kayıtlı işletmeleri görebiliyorsunuz.

Horeca Comeback

Belçika’daki restoran, bar ve kafeleri desteklemek amacıyla oluşturulmuş Horeca Comeback üzerinden müşterileri restoranları internet sitesi üzerinden arayabiliyor ve favori restoranlarından kupon veya indirim alabiliryorlar. İnternet siteleri üzerinden kayıt yapabilecek işletmeler Horeca Comeback ile bu zorlu dönemi müşterilerinin desteği ile daha rahat bir şekilde atlatabiliyor.

Local for Later

Amerika’da 11 şehirde bulunan Local for Later inisiyatifi, yerel küçük işletmelerin koronavirüs krizi sonrası ayakta kalmasını destekliyor. Site üzerinden kayıtlı işletmeleri görebilir ve kriz sürecini atlatabilmek için indirim kartları veya kupon alabilirsiniz. Local for Later sadece yerel restoranlar için değil yerel kitap dükkanları ve tiyatrolar gibi işletmeler için de geçerli.

Help de Horeca

Help de Horeca’ya Hollanda’daki restoran ve oteller kayıt olabiliyor ve müşteriler kayıtlı işletmelerden kupon alarak işletmelerin para akışını rahatlatarak bu zorlu süreci atlatmalarını sağlayabiliyor.

SquareMeal Gift Vouchers

Birleşik Krallık’ta geçerli olan SquareMeal Gift Vouchers ile restoran, bar ve kafeler internet sitesi üzerinden kayıt olarak müşterilerine karantina döneminde sonradan kullanmak üzere kupon ve hediye kartı satışı sağlayabiliyor. İnternet sitesi üzerinden kupon veya hediye kartı satın alabilmekle birlikte ilerleyen tarihler için rezervasyon yapılabiliyor.

Support Local
Amerika genelinde bütün restoranların internet siteleri üzerinden kayıt yapabileceği Support Local inisiyatifi oldukça geniş bir restoran kitlesini tek bir çatı altında birleştiriyor. İnternet siteleri üzerinden müşteriler istedikleri şehir için arama yapıp kayıtlı restoran listesinden kupon veya indirim kartı alabiliyor.

Chope and Save

Chope and Save internet sitesi üzerinden Singapur’daki yerel restoran, bar ve kafe gibi kayıtlı işletmelerin hediye kartları veya kuponları satın alınabiliyor. Sadece restoran değil kitap dükkanları gibi küçük yerel işletmeleri de destekleyen inisiyatif, oldukça geniş bir kayıt listesine sahip.

Umai Restaurant Resource

Malezya bazlı yazılım Umai Restaurant Resource; restoranların, barların ve kafelerin kayıt olarak gel-al, paket servis, hediye kartı ve kupon uygulamalarını rahatça müşterilerine ulaştırabileceği bir yazılım firmasıdır. Malezya’da, Singapur’da ve Vietnam’da çalışmalarını sürdüren yazılım firması üzerinden müşterilere her konuda yardımcı olmak oldukça kolay hale geliyor.

Dine Out India
Hindistan’da 20 ülkede 50 bin restoran ağına sahip Dine Out India, internet sitesi üzerinden yerel restoranların kuponlarını alarak sektöre destek sağlıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın