Kahve sektöründe 20 bin liralık satış yapan firmalar 700 bin liralık ciroları gördü!

Koronavirüsle beraber çalışma hayatında yaşanan değişiklikler evlerde kahve tüketiminin artmasına da neden oldu. Koronavirüs salgınıyla beraber kahve tüketiminin yaklaşık 4 kat arttığını ifade eden Barcha Coffee Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Pisikoğlu, “Normal dönemde ayda 20 bin liralık satış yapan firmalar 700 bin liralık ciroları görmeye başladı” ifadelerini kullanıyor.

Çalışma saatlerinin kısaltılması ile birlikte insanların evde geçirdikleri zamanın artmasıyla kahve tüketiminin de hızla yükselişe geçtiğini söyleyen Sabri Pisikoğlu, salgın nedeniyle kahvenin ana vatanı olan Kolombiya, Brezilya ve Peru’da kahve üretiminin yavaşladığını ifade ederek, talebin arttığı bir dönemde yaşanan arz eksikliğinin ise fiyatları yukarı çekeceğini kaydetti.

“20 bin liralık satış yapan firmalar 700 bin liralık ciroları görmeye başladı”

DHA’da yer alan habere göre; korona döneminde Türk halkının değişik kahve türleri ile de ilk kez tanıştığını ifade eden Pisikoğlu, “Bu noktada insanlar hem daha fazla kahve tüketme alışkanlığı kazandı hem de yeni tarzlar deneyimle şansı buldu. Tüketimdeki artışı özellikle internet üzerinden satış yapan firmaların cirolarında kendini gösterdi. Normal dönemde ayda 20 bin liralık satış yapan firmalar 700 bin liralık ciroları görmeye başladı. Ayrıca değişik tarzda kahveleri de deneyimlemek isteyen insanlar bu konuda araştırma yapıp, gerekli ekipmanları temin etti. Kısacası bu dönemde kahve kültürü yeni bir boyut kazandı” dedi.

“Büyük zincirlerin tahtı sallanmaya başladı”

Pisikoğlu, normalleşme süreciyle kahve zincirlerinin yerini 3. Nesil kahve işletmelerinin alabileceğini de belirterek şunları söyledi; “3. nesil demleme tekniklerini ilgi gösteren yatırımcılar bu alanda önemli yatırımlarda bulunmak istiyor. Bu tekniklere olan ilgi normal vatandaş cephesinde de artıyor. Daha küçük işletmelerde daha az personel gerektiren bu tarz aynı zamanda yüksek kar marjı da sunuyor. Yani çok sayıda personelin çalıştığı büyük zincirlerin tahtı sallanmaya başladı.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın