Kafe ve restoranlar açılacak mı? Yeni İçişleri Bakanlığı Genelgesi yayınlandı!

Tam kapanma süreci bugün sona ererken, İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile kademeli normalleşme sürecine geçişin tüm detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Genelgede çok merak edilen kafe ve restoranların kademeli normalleşme kapsamında nasıl hizmet vereceğinin detayları da açıklandı.

Koronavirüs vaka sayılarının artış göstermesiyle birlikte ülkede tam kapanma sürecine geçilmiş, kafe ve restoran türü işletmelerin yalnızca paket servis ve gel-al şeklinde hizmet vermesine karar verilmişti. Yarın itibarıyla başlayacak olan kademeli normalleşme süreci ile beraber “restoranlar ve kafeler açıldı mı, ne zaman açılacak?” sorularının cevapları yanıt buldu.

İçişleri Bakanlığı Genelgesi’ne göre, yeme-içme yerleri hakkında alınan kararlar şu şekilde:

– Hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis,
– Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilmelerine karar verildi.

Buna göre; kafe, lokanta ve restoran tarzı işletmelerin paket servis ve gel-al hizmetlerine devam etmesine karar verildi. Bu işletmelerin normalleşmenin bir diğer aşamasında açılması bekleniyor.

Mekanlar ne zaman açılacak?

17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir:

– Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,
– Sinema salonları,
– Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,
– İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,
– Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,
– Hamam, sauna ve masaj salonları,
– Lunaparklar ve tematik parklar.

Sosyal Medya'da Paylaşın