JW Marriott Istanbul Bosphorus’ta bir elevated seafood deneyimi: Octo

İstanbul’un en yeni mekânlarından biri olan Octo, JW Marriott Istanbul Bosphorus’un en üst katında konumlanıyor. Şehrin tüm ikonik ve tarihi yapılarını markajına alan manzarası ve deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu menüsüyle öne çıkıyor Octo. Mutfakta ise bir Portekizli: Jorge Lavos Costa

Octo, unutulmaz bir yemek deneyimi ve özgün tasarımı ile öğle ve akşam yemekleri için, elle toplanmış, taze ve doğal malzemelerden oluşan benzersiz bir menü sunuyor. Yüksek kaliteli deniz ürünleriyle herkesin ulaşabileceği bir yemek deneyimi yaşattıklarını ifade eden Jorge Lavos Costa, “Octo’da misafirlerimize üst segment deniz mahsulleri sunuyoruz. Bu lezzetler Portekiz’de nasıl pişiyorsa burada da aynı teknik ve yöntemle pişiriyor” diyor.

“Hayatı akışa bırakmayı seviyorum”

Deniz ürünlerini seven ve bu konuda uzmanlaşan Costa, “Deniztarağı Sahili” anlamına gelen “Praia da Viera” isimli bir sahil kasabasından geliyor. Küçük yaşlarda büyükannesinin özel reçeteleriyle kendini mutfak hayatına hazırlayan şefin, meslekte ilk deneyimi Güney Portekiz’de bulunan Le Méridien’de başlıyor. Ünlü şef Sergi Arola ile de çalışma fırsatı yakalayan deneyimli şef, “Hayatı akışa bırakmayı seviyorum” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Birlikte çalıştığım Türk şef arkadaşlarım vardı, bana İstanbul’un güzel bir şehir olduğunu ve burada çalışabileceğimi söylediler. Türkiye’deki serüvenimde ise ilk olarak, üç yıl boyunca Swissotel The Boshorus’ta çalıştım. Sonrasında iki sezon ise Bodrum Edition’da bulundum. Ardından JW Marriott Istanbul Bosphorus ile yollarım kesişti. İstanbul’u ise Lizbon’a benzetiyorum. Bana evimdeymişim hissi veriyor.”

Yiyecek-içecek konusunda otel olarak beklentimiz çok yüksek”

İstiridyeden kral yengece kadar bütün kabuklu deniz mahsullerinin bulunduğu büfesi Octo’nun simgesi olmaya aday. Mekânda deniz ürünlerinin yanı sıra günlük olarak üretilen mezeler de yer alıyor. Türkiye’de insanların dünya gastronomisini yakından takip ettiğini belirten şef Costa, “Türkler Portekiz’e çok fazla seyahat ediyor. Ve artık deniz ürününü bir Türk şef mi yoksa Portekizli bir şef mi yapmış anlayabiliyorlar. Yiyecek-içecek konusunda otel olarak beklentimiz çok yüksek. Dolayısıyla biz de Octo’da kaliteye, hizmete, hijyene ve tutarlılığa odaklanacağız” açıklamalarında bulunuyor.

“Menüdeki en özel lezzetler Portekiz yemekleri”

Yemek menüsünün dışında sunduğu atıştırmalıklarla ve artisanal kokteylleriyle Octo’nun barı hem yemek öncesi hem de yemek sonrası için keyifli bir deneyim sunuyor. En iyi ürünleri kullanmaya çalıştıklarını da ifade eden Costa, sözlerini şöyle noktalıyor: “Ürünlerin tadıyla çok oynamadan misafirlerimize servis ediyoruz. Menüdeki en özel lezzetler ise Portekiz tatları. Ekşi mayalı ekmeklerimizi ise kendimiz yapıyoruz. Belli reçetelerimizin dışına çıkmıyoruz. Öte yandan İstanbul yemeklerini çok beğeniyorum. Eskiden patlıcan yemezdim fakat şimdi yiyorum.”

 

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın