İtalya’nın Yılbaşı Klasiği 15 Yıldır Beyaz Fırın Kalitesiyle Sofralarda: Panettone

Yılbaşı zamanı yaklaştığında vitrinlerde yerini hemen alan bir lezzet oluyor: Panettone. Zahmetli yapımı ile senede bir kez yılbaşı sofralarında yerini alan Panettone için hem ekmek hem de kek diyebiliriz. 2008 yılından bu yana Beyaz Fırın’ın klasikleşen Panettone’sini Beyaz Fırın Üretim Müdürü Rasim Yaman ile yeni sayımızda konuştuk.

Beyaz Fırın 15 senedir misafirlerine her yılbaşında, bir İtalyan lezzeti olan Panettone’yi sunuyor. Panettone’nin Avrupa’da. özellikle İtalya’da bir yılbaşı lezzet klasiği olduğunu söyleyen Beyaz Fırın Üretim Müdürü Rasim Yaman, Panettone’nin mayalı bir kek olduğunu söylerken, “Özgün lezzetini aldığı en önemli malzeme Levadura Natural olarak bilinen doğal ekmek mayasıdır” diyor.

Beyaz Fırın’ın 2008 yılında başlayan Panettone üretim için Rasim Bey, “Türkiye’de Panettone’yi ilk yapanlardanız” diyerek sözlerine başlıyor. Geleneksel reçeteye sadık kalarak, kendilerine özgü bazı uyarlamalar yaptıklarını da belirten Yaman, “Geleneksel tarifinde kuru üzüm ve meyve şekerlemeleri kullanılıyor. Panettone’yi Beyaz Fırın’da fındık ezmesi, portakal şekerlemesi ve çikolata parçaları ile hazırlıyoruz. Üzerini süslemek için de kabuklu fındık ve Panettone şekeri kullanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

16-18 saat mayalanan hamur

Bu tatlı lezzetin yapım süreci hakkında da bilgi veren Beyaz Fırın Üretim Müdürü Rasim Yaman, üretiminin de bir hayli emek gerektirdiğini anlatırken detaylarından da bahsediyor: “Öncelikle hazırlanan hamur, yaklaşık 16-18 saat mayalandırılıyor. Bir gün de dinlenme süresi var. Bu süre Panettone’nin ana karakterini oluştururken, gözenekli yapısını, lezzetinin tamamen oturmasını ve neminin kurumamasını sağlıyor. Muhafazalı bir şekilde bekletilen ürünün ise dayanma süresi yaklaşık 20 gün.”

Beyaz Fırın’ın uzun süredir yılbaşı vitrinlerini süsleyen Panettone, son zamanlarda daha fazla popülerleşti ve birçok markanın da menülerinde yer almaya başladı. Sofralarda da yer alan bu lezzete olan rağbetini sorduğumuz Rasim Bey, yılbaşı dönemi yaklaştıkça misafirlerin Panettone taleplerine başladıklarını söylüyor ve devam ediyor: “Böylece anlıyoruz ki misafirlerimiz bu yılbaşı klasiğini bizimle özdeşleştirmişler ve bizden bekliyorlar. Yılbaşı döneminde; ailecek, sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla paylaşılarak ve keyifle yenilen bir ürünümüz Panettone.”

Sosyal Medya'da Paylaşın