İngiliz restoran sektöründen rezervasyona gelmeyen müşterilere büyük tepki!

Tom Kerridge’ın rezervasyona gelmeyen 27 kişiye “bencil” demesinin ardından İngiliz şefler ve restoran işletmecileri, sektörün yılda 16 milyon Sterlin kaybetmesine sebep olan ‘hayalet müşterileri’ eleştirdi.

“Birçok insan 2 kişilik bir masanın bile işletme için ne kadar fark yarattığını anlamıyor” diyen Benares’in Genel Müdürü Harsh Joshi sözlerine devam ediyor, “Rezervasyona gelmeyenler endüstrinin en büyük kabuslarından birisidir ve son günlerde güvenlik önlemleri sebebiyle mekanda kişi sayısını azalttığımız için daha da kötü oldu” derken, uluslararası restoran işletmecisi Jason Atherton ise, “Social Eating House’da 74 kişiden 32 kişiye düştük, her bir rezervasyon bizim hayatta kalmamız ve kalmamamız arasında farkı gösteriyor. Plan değişikliklerine saygı duyuyoruz ama rezervasyonunuzu iptal ettiğini söyleme inceliğinde bulunun böylece biz de etkili bir şekilde planlama yapabilir, o masayı doldurabilir ve başka bir etkinlikte bize katılmanızı umarız” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde Pied á Terre’nin Şefi David Moore, “Müşteriler eğer gelmezlerse restoranların maliyetini ödediklerini unutuyor. Örneğin, Pied á Terre’de 40 kişilik bir restoranız. Eğer 4 kişilik bir masa gelmezse kârımız düşüyor” dedi. Aynı şekilde Laughing Heart’tan Charlie Mellor, “Eğer bir tiyatroya bilet alır ve katılmamaya karar verirseniz, hala katılım ücretini ödemek zorunda kalırsınız. Restoranlar kültürel enstitülerdir ve aynı saygı ile yaklaşılması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Standard Uk’de yer alan habere göre, diğer sektör profesyonelleri daha sert yorumlar yaptı ve Hicce’den Gordy McIntyre, “Ben şahsen, müşteriler gelmediğinde evde kızımın tabağından yemek alıyorlarmış gibi görüyorum” dedi. McIntyre ile çalışan Pip Lacey, “Etkilerini anlamak roket bilimi değil. Bütün restoranlar ilerleyerek bütün rezervasyonlar için kart detaylarını almalı ve rezervasyona gelmeyenler için ortalama bir ücret almalılar. Bahane yok. Umarım insanlar daha saygılı olurlar” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın