İmpeks Yöneticisi Öğünç Yuncu: “Piyasada aranan ürünleri her zaman portföyümüze katmaya hazırız”

İmpeks, Mustafa İbrahim Yuncu tarafından 1980 yılında İmpeks Pazarlama olarak kuruluyor. 1984 yılında ise İmpeks Ltd. Şti. olarak yoluna devam ediyor. Kuruluşundan bu yana gıda sektörünün içinde yer alan firma, ilk yıllarında çok önemli firmaların distribütörlüğünü yapıyor ve 1984 yılından itibaren ise Türkiye’de ithalat yapabilmenin imkanlı hale gelmesi ile ithalatlarına başlıyor. Bugün içlerinde Unilever Exports’un ürünleri Colman’s ve Hellmann’s, ünlü şef Jamie Oliver’ın sosları, dünya devi içecek markası Ocean Spray ve Amerika’nın en büyük Meksika mutfağı üreticisi Bruce Foods Corporation gibi 40′tan fazla firma ve markanın distribütörlüğünü 600′ü aşkın kalemin ithalatını gerçekleştiren İmpeks’i Yöneticisi Öğünç Yuncu anlatıyor.

İmpeks, FOODCO markasıyla da 90′lı yıllardan itibaren kurutulmuş domates, kapari, közlenmiş biber ve turşu çeşitleri üretimi yapıyor. Öğünç Yuncu, “Türk pazarına sunmakta olduğumuz ürünleri kısaca Dünya Mutfakları başlığı altında toplayabiliriz” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Öncelikle Uzak Doğu mutfağıyla ilgili ürünleri portföyümüzde bulabilirsiniz. Çin, Tayland ve Japon mutfağıyla ilgili sos, konserve meyve – sebze ve hatta aksesuarlar portföyümüzde bulunmaktadır. Uzun yıllardır Türkiye piyasasında bulunan ve artık ismiyle aranan TROFCO markasının yanı sıra Tayland’ın lider sos üreticisi PANTAI ve İngiltere’nin en önemli markalarından BLUE DRAGON bu tip ürünlere örnektir.”

Amerika’dan Avrupa’ya geniş ürün ithalatı

İmpeks, Amerika kıtasından Cajun ve Meksika mutfağı ürünlerini Bruce Foods Corporation firmasından Louisiana (acı sos ve barbekü soslar), Viva Mexico (tüm pişirme ve dip soslar, ekmekler) ve Cajun King (baharatlar) markalarıyla ithal ediyor. Firma; İtalyan, Fransız ve İngiliz mutfağı gibi Avrupa kıtasının önemli ülkelerinden de ürünler getiriyor. Yuncu, bu ürünleri şöyle anlatıyor: “İtalya’nın Modena bölgesinden Monari Federzoni balsamik sirke, Polli Pesto fesleğen soslar hatta Savini truf ithalatı yapıyoruz, Fransa’dan Dijon hardal ve İngiltere’den Colmans ve Helmanns hardal, ve çeşitli soslar getiriyoruz. Sondönemde ithalat yaptığımız ülkeler arasına Peru da dahil olup, enginar kalbi getirmeye başlamış bulunuyoruz.”

“Restoranlar ve cafeler hedef kitlemizi oluşturuyor”

Öğünç Yuncu, İzmir Türk Koleji mezunu. Üniversiteyi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi dalında Bilkent’te bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Avrupa Birliği üzerine İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yapıyor ve 2002 yılından bu yana aile şirketi İmpeks’in başında bulunuyor. Başarılı yönetici İmpeks’in hedef kitlesinden söz ederek, “Turizm sektörüyle ilgilenen her kuruluş, modern mutfağa hizmet veren restoran ve cafeler hedef kitlemizi oluşturuyor. Ayrıca ulusal perakende zincirleri ve onların aracılığıyla dünya mutfağına ve yeniliklere açık Türk halkı da hedef kitlemiz arasında” ifadelerini kullanıyor.

“Ülkemiz için uygun ürünleri seçerek ithal ediyoruz”

İmpeks sektöre ağırlıklı olarak sos ve konserve grubu sunuyor. Profesyonellere en büyük faydası ise zamandan tasarruf sağlaması ve buna bağlı ekonomik çözümler sunması oluyor. Ayrıca dünyadaki tüm yenilik ve trendleri Türkiye’ye getirmesi de öne çıkan farklılığı oluyor. Öğünç Yuncu, “Dünyaca ünlü fuarlara ve konferanslara katılarak çağdaş trendleri inceliyor ve bunların ülkemiz için en uygun olanlarını seçerek ithal ediyoruz. Öte yandan İtalyan ürünleri her zaman ilgimizi çekiyor. Bu sene son olarak Napoli tipi pizza için kullanılan un ithal ettik. Bu gibi spesifik ve piyasada aranan ürünleri her zaman portföyümüze katmaya hazırız. Büyümeyi perakendeden ziyade EDT sektöründe yapmayı ve şeflerimize her zaman en iyiyi sunmayı hedefliyoruz” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın