Gıda israfıyla mücadele etmek için güçlerini birleştiriyorlar!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı ile Metro Türkiye, HoReCa sektöründeki (otel, restoran ve kafe sektörü) gıda israfıyla mücadele etmek için toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda, gıda israfını önlemeye yönelik tavsiyeler, ihtiyaç fazlası gıdaların gıda bankalarına bağışlanması gibi konular tartışıldı.

İş birliği kapsamında, tanınmış şefler tarafından “sıfır atık menü”ler hazırlanmasından gıdanın uygun şekilde depolanmasına, atık gıdanın yeniden kullanımından geri dönüşüme kadar mutfak ve hizmet personeline yönelik birçok eğitim, kapasite geliştirme ve farkındalık artırma faaliyetleri düzenlenecek.

HoReCa sektörü ‘Gıdanı Koru’ diyecek

Toplantıda söz alan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, “​​​​​​​Gıdanı Koru” kampanyasının, Bakanlığın marka projelerinden olduğunu ve bunu FAO ile yürütmekten büyük gurur duyduklarını ifade etti.

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu üçlü iş birliğinin, HoReCa sektöründeki çalışanların gıda israfını azaltmaları ve bu süreci daha etkili yönetebilmeleri için kılavuz niteliği taşıyacağını belirtti.

Metro Türkiye Üst Yöneticisi Sinem Türüng de küresel olarak üretilen gıdaların üçte birinin ya israf edildiğini ya da kaybolduğunu, bu miktarın küresel gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek düzeyde olduğunu kaydetti. Türüng, “Türkiye’de 30 yıldır birlikte çalıştığımız HoReCa sektöründe gıda israfını azaltmak için FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile güçlerimizi birleştirmekten büyük onur duyuyoruz. Gıdanın son lokmasına kadar tadının çıkarılmasını istiyoruz. Çünkü gıda israfı zaman, emek, para ve diğer değerli kaynakların da israfını temsil ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medya'da Paylaşın