George Floyd cinayetinde sesler yükseliyor: Dünyaca ünlü şefler ırkçılığa “dur” dedi

ABD’nin Minnesota eyaletinde yer alan Minneapolis kentinde yaşanan olayda Afro-Amerikalı George Floyd’un ırkçı bir saldırıya kurban gitmesi, tüm ülkede önü alınamaz büyüklükte bir tepkiye neden oldu. ABD’de bu cinayete sessiz kalmak istemeyen herkesin sokaklara dökülmesi, eşitlik ve adalet mücadelesi vermesi tüm dünyada karşılık buldu. Yaşanan bu ırkçı cinayete gastronomi dünyasının önde gelen markaları ve şefleri de kayıtsız kalmadı.

Minneapolis kentinde George Floyd’un gözaltına alındığı sırada yüzüstü yerde yatarken bir polisin diziyle boğazına baskı yaparak ölümüne yol açtığı videonun yayılması, dünyada büyük yankı uyandırdı. Sosyal medyada başlayan tepkiler kısa zaman içerisinde sokaklara taşarak, insanların eşitlik ve adalet için seslerini yükselttiği bir protestoya dönüştü. Polisin protesto gösterilerinde insanlara uyguladığı sert müdahalesi, tepkilerin artmasına ve protestoların daha da büyümesine neden oldu. Minneapolis’te yükselen sesler dünya genelinde ünlü isimlerin de katıldığı bir mücadeleye dönüştü.

Conga Latina Bistro’da güvenlik görevlisi olan çalışan Floyd, ABD’yi sosyal, ekonomik ve sağlık açısından oldukça etkileyen COVID-19 virüsü ile işsiz kalmasına ve zor günler yaşamasına sebep oldu. Koronavirüs sürecinde çalışanlarını ve haklarını gözeten şefler, bu kez Floyd’un öldürülmesinin ardından yaşanan cinayete sessiz kalmayarak, halkla birlikte eşitliğin ve adaletin sesi olmayı sürdürdü. 3 Michelin yıldızlı Atelier Crenn’in şefi Dominique Crenn, 3 Michelin yıldızlı Eleven Madison Park’ın şefi Daniel Humm, 3 Michelin yıldızlı Alinea’nın şefi Grant Achatz, 3 Michelin yıldızlı French Laundry’nin şefi Thomas Keller, WCK’nin kurucusu ve başarılı şef José Andrés, 3 Michelin yıldızlı El Celler de Can Roca’nın pasta şefi Jordi Roca, 2 Michelin yıldızlı Belcanto’nun şefi José Avillez, 2 Michelin yıldızlı DANIEL’in şefi Daniel Boulud, 2 Michelin yıldızlı Blue Hill at Stone Bars’ın şefi Dan Barber, 2 Michelin yıldızlı DSTAgE’nin şefi Diego Guerrero ve daha birçok şef tepkilerini çeşitli şekilde gösterdi.

Beyaz şef önlüklerinin bu kez barış ve eşitlik için giyildiği protestoya; 2 Michelin yıldızlı Helene Darroze, 2 James Beard ödüllü Edouardo Jordan, Michelin yıldızlı Momofuku’dan David Chang, Michelin yıldızlı Joris Bijdendijk, Michelin yıldızlı George Mendes, Rockpool Dining Group’un kurucusu ve şefi Neil Perry, Michelin yıldızlı Clare Smyth, Dave Mottershall, Marin Benn, Jock Zonfrillo, Jamie Oliver, Stephenie Izard, Bel Coelho, Roberta Sudbrack, Nilou Motamed ve Daniel Burns gibi dünyaca ünlü şefler de katılarak ırkçılığa ‘dur’dedi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın