Gastronomi Dünyası GastroAntep Kültür Yolu Festivali’nde Buluştu!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin 4’üncü ayağı olan ve Gaziantep’te gerçekleşen GastroAntep Kültür Yolu Festivali 16 Eylül’de başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğinde  gerçekleşen etkinliğin içerik direktörlüğünü ise Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen üstlendi. Festivalin ilk 3 gününde Türkiye’nin gastronomi alanında en önemli isimleri ile yapılan paneller ve dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler workshoplar gerçekleştirdi.

Gaziantep Festival Park’ta 16 Eylül’de başlayan ve 24 Eylül’e kadar sürecek olan GastroAntep Kültür Yolu Festivali’nde sergilerden tiyatro gösterilerine, konserlerden çocuk etkinliklerine, gastronomi etkinliklerinden söyleşilere kadar yüzlerce ücretsiz etkinlik yer alıyor. Gaziantep’te festivale özel oluşturulan Lezzet Sokağı’nda ise Türkiye’den ve dünyadan ünlü şeflerin katılımıyla atölyeler ve sohbetler düzenleniyor.

Türk Dünyası’nın Ortak Mutfağı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğinde düzenlenen GastroAntep Kültür Yolu Festivali kapsamında ilk olarak Türk dünyasının ünlü şeflerinin katılımıyla “Gastro Diplomasi: Türk Dünyası” workshopu yapıldı. Yeni açılan Festival Park’taki workshop ve panel alanında interaktif olarak gerçekleştirilen programa Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan’dan gelen şefler katılırken, konuk şefler tarifleri ile kendi ülkelerine ait yemek kültürlerini tanıttı. Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan’ın ünlü şefleri workshoplarını gerçekleştirirken Türk Dünyası mutfaklarının birbirlerine olan benzerliğine de dikkat çektiler. Şefler, yemeklerine Antep’in kendine has lezzetlerinden olan haspiriyi de eklediler.

Dünya yemeklerinin Gaziantep ürünleriyle lezzetli buluşması

Festivalin ikinci gününde de devam eden workshoplarda bu defa İspanya, İtalya, Fransa ve Portekiz’den gelen Michelin yıldızlı şefler kendi kültürlerine ait yemekleri Gaziantep ürünlerini kullanarak hazırladı.

Claudio Chinali’den Pestolu Patlıcan Dolması 

Yaptığı Pestolu Patlıcan Dolması yemeğiyle ziyaretçilere eğlenceli anlar yaşatan İtalyan Şef Claudio Chinali, Gaziantep’in gastronomi dünyasında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bence festival çok güzel devam ediyor. Çok değerli şefler burada. Bu ekip içinde olmak bir gurur. Organizasyon bence çok hoş oldu. Çok başarılı bir proje. Gaziantep gastronomi dünyasında çok önemli bir konumda yer alıyor. Festivalin her sene devam etmesi lazım. Gaziantep’in yemek kültürünü çok seviyorum. Çorbalar, tencere yemekleri, kavurmalar… Genel olarak tatlı sevmem ama katmeri benim için çok değerli. Baklavada da çok büyük ustalık var ama favorim katmer.”

Yıldızlı yabancı şeflerin Gaziantep deneyimi

Sözen Organizasyon öncülüğünde festivale katılım sağlayan ünlü şefler Juanjo López, João Oliveira, Franco Sultano, Claudio Chinali, Martina Puigvert Puigdevall, Alan Geaam, Fabrizio Fiorani, Floriano Pellegrino, Joe Barza, Marc Pauquet workshopları ilgiyle izlendi. Reçetelerinde sumak, Antep fıstığı, biber salçası gibi yöresel ürünleri kullanan yıldızlı şefler, konuklardan büyük beğeni topladı.

Gururumuz Türk şeflerimiz

Ebru Baybara ile Gastronominin Nobeli ve Hikâyesi konulu sohbet festivale renk kattı. Cüneyt Asan, Harun Raşit Dönmez ile yaptığı şovda et konusundaki ustalığını konuşturdu.

Elif Korkmazel, pratik ve sağlıklı tariflerini konuklarla paylaşırken, festivale Antep ezgileri ile hareket ve neşe kattı.

Festival boyunca Michelin yıldızlı, yurt dışında adından sıkça söz ettiren yabancı ve Türk şefler ile 15 workshop etkinliği planlanırken, düzenlenen panellerle de Gaziantep Gastronomisi, Anadolu Mutfağı ve Sürdürülebilir Gastronomi gibi başlıklar ele alındı.

Sosyal Medya'da Paylaşın