GALLADA ve Topside Bar Şef Direktörü Fatih Tutak: “GALLADA’da her tabağın kendine ait bir hikayesi var”

Tarihi yarımada manzarasına hakim konumu ile Boğaz’ın en göz alıcı noktalarından birinde yer alan The Peninsula Istanbul’un terasında konumlanan GALLADA, geçtiğimiz haftalarda açılışını gerçekleştirdi. Gastronomi dünyasından birçok ismin katılımıyla gerçekleşen mekanın, 2 Michelin yıldızlı Şef Direktörü Fatih Tutak ile GALLADA’nın vizyonunu ve mutfağını konuştuk.

Boğazın göz alıcı noktalarından birinde konumlanan, tarihi yarımada manzarası ile büyüleyen The Peninsula Istanbul’un terasında bulunan GALLADA geçtiğimiz haftalarda görkemli bir açılış gerçekleşti. Mekanın direktör şefliğini üstlenen, 2 Michelin yıldızlı şef Fatih Tutak, “GALLADA, misafirlerimize 360 derece hizmet sunmak amacıyla tasarlanmış özel bir yaşam alanıdır” diyerek büyüleyici mekanı anlatmaya başlıyor. Seneler boyunca Asya mutfağında çalışmalar gerçekleştiren Tutak, bu yolculuğun İstanbul’a hazırlık olduğunu söylüyor.

Türk mutfağına hazırlık sürecini anlatan Tutak, GALLADA’nın Türk mirasından ve Türkiye’den Asya’ya yaptığı profesyonel yolculuklardan ilham alarak yıllar süren bir projenin ürünü olduğunu ve misafirlerin tüm duyularına hitap etmeyi amaçladıklarını belirtti.

GALLADA mutfağının en özel lezzetleri

GALLADA’nnın öne çıkan lezzetlerine değinen şef Fatih Tutak, “GALLADA’da her tabağın kendine ait bir hikayesi var” diyerek sözlerine başlıyor. Türk mutfağı lezzetlerini ilmek ilmek işledikleri bir menü oluşturduklarından bahseden Fatih Bey, “Adana Kebap Dumpling’den, Hurmalı Diyet Kek’e uzanan bir kültür sergisi diyebiliriz. İkonik İpek Yolu boyunca kullanılmış ve keşfedilmiş her baharatın farklı bir nota olarak yer bulduğu bu harmoniyi denemek için geç kalmayın” demeyi de ihmal etmiyor.

Kü.ük yaşlarından beri toprakla, doğayla iç içe büyüyen Tutak, bu alanın kendisini sürekli beslediğini ve mutfağına da yansıttığını dile getiriyor. Şef Tutak, “Doğayla ilişkim sadece GALLADA’da değil, hayatımın her alanında yardımcı oldu. Bu, kendimi bulduğum tek yer gibi bana hissettiriyor” diye anlatıyor. Ayrıca mutfak tutkusundan da bahseden şef Fatih Tutak, çocukluğunda oyun alanının genelde mutfak olduğunu belirtiyor, “Annemi yemek yaparken izlemek, bana oldum olası çok zevk verirdi. Bu haz bir süre sonra beni mutfakta daha çok zaman harcamaya ve yemekler tasarlamaya sürükledi” diyor.

“Bir olmadan, 1 olunmaz”

Dünyaca ünlü Michelin Rehberi’nden 2 yıldızın sahibi olan şef Fatih Tutak’a şef olmanın tatlı ve zorlu yanlarını sorduğumuzda, “Büyük bir aileye sahip olmak, bu ailenin her bir yönüyle birbirine bağlı, uyum içinde çalışması ve her bireyin mutluluğuna önem verilmesi oldukça tatlı ve aynı zamanda tatlı bir zorlukla dolu bir sorumluluk demek” olduğunu söylüyor. 

“Bir olmadan, 1 olunmaz” düşüncesinde olduğunu söyleyen Fatih Bey, mutfakta bir ekip olabilmenin aynı zamanda ‘aile’ demek olduğundan bahsederken, “Başarı, ekipte yer alan herkesin aynı hedefe inanması ve bu hedefe ulaşmak için özveri göstermesiyle mümkündür. Her gün omuz omuza çalıştığım yaklaşık 200 kişilik bir ailem var ve bu birliktelikten kaynaklanan mutluluğu her an yaşıyorum” cümleleriyle mutfaktaki ekibin kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

GALLADA’nın gelecek hedefleri

GALLADA’nın gelecek planlarına değinen şef Tutak, mekanın gastronomik anlamda bir devrimi temsil ettiğini söylüyor ve ekliyor: “GALLADA, kuruluşunun sadece ikinci ayında hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok platformda büyük bir başarı elde etti. Bu kaliteyi ve samimiyeti koruyarak, gelecek yıllarda aynı üstün hizmeti sunmak en büyük hedefimizdir. Aynı tutkuyla çalıştığımız sürece, İstanbul’un en ikonik gastronomik deneyim merkezi olma konusunda en ufak bir şüphemiz yok” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın