Executive Chef Gökhan Sınmaz: “Menüdeki her ürünü Bodrum yarımadasından temin ediyoruz”

Bodrum’un eşsiz doğasında, tamamen yerel ürünler ve özgün tekniklerle sunduğu menüsüyle Susona Bodrum, LXR Hotels & Resorts, lüks kavramını lezzet ve sağlıkla buluşturuyor. 2020 yılından bu yana otelin Executive Chef’i olarak görev alan Gökhan Sınmaz, markanın yaklaşımından denizlerdeki sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için hazırladıkları aslan balığı lezzetlerine kadar çalışmalarını Foodinlife’a anlattı.

Mutfak repertuvarını Emporio Armani Restaurant’ta geliştiren, üç Michelin yıldızlı Herve Pronzo’dan aldığı pişirme teknikleri eğitimiyle yeteneklerini üst seviyelere çıkaran Gökhan Sınmaz, deneyimlerini Susona Bodrum, LXR Hotels & Resorts’ta misafirlerine sunuyor. Pandemi döneminin gerektirdiği özel koşulları otele uyarladıklarını söyleyen Sınmaz, “Menülerimizi planlarken pandemi koşullarını da dikkate alarak hareket ediyoruz. Sabah kahvaltılarında ve tüm restoranlarımızda QR kodlu menülerimiz ile kişiye özel kahvaltı ve yiyecek-içecek seçenekleri sunuyoruz” diyor.

“Aslan balığı lezzetleriyle sürdürülebilir balıkçılığa destek oluyoruz”
Susona Bodrum, LXR Hotels & Resorts, denizlerdeki sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için Akdeniz Koruma Derneği ile iş birliği yapıyor. Balıkçılığı korumak için menüye aslan balığı eklediklerini söyleyen Gökhan Sınmaz, bu türün son derece istilacı olmasından dolayı tüketiminin dengeleyici bir unsur olduğuna dikkat çekiyor, “Pasifik kökenli olup Akdeniz’e Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı yoluyla giren bu balıklar, küçük balıkları ve balık yumurtalarını büyük miktarlarda avlayan yetenekli avcılar. Aslan balığı denizlerimizdeki balık popülasyonunu ve ekosistemi tahrip eden bir balık türü. Bununla birlikte, bu balıkları yiyen doğal yırtıcıların çok az olması sebebiyle denizlerimizde hızlıca üreyerek hakimiyet kuran bir balık cinsi. Denizlerimizdeki balık popülasyonunu korumak ve sürdürülebilir balıkçılığı desteklemek adına, Akdeniz Koruma Derneği ile iletişim kurduk. Bizim için yakalanan bu balıkları menümüzde kullanarak bu tehlikeli türün hızlı artışını önlemek için denizlerimize fayda sağlayabileceğimizi düşündük.”

Tarladan sofraya uzanan lezzetler
Her zaman mevsiminde ve yerel ürünler kullandıklarını söyleyen Gökhan Sınmaz, menüdeki tüm ürünlerin Bodrum yarımadası ve yakınından temin edilmesine özel olarak dikkat ettiklerini söylüyor. Susona Bodrum’un sahip olduğu Ezi, Malva ve Frankie Beach Club’taki menüler yüksek bir gastronomi değeri taşıyor. Frankie Beach Club’ta köy salatasının yanı sıra paylaşımlık lezzetlerin de öne çıktığını söyleyen Sınmaz, “Ezi Brasserie’de ise, lokal lezzetlerin de yer aldığı menümüzle herkesin tercih edebileceği konforlu yemek seçeneklerini gün boyu hizmet veren şirin bir atmosferde sunuyoruz” diyor. Malva’da yer alan lezzetler de “tarladan sofraya” hareketinin bir yansıması… Gökova Körfezi dolaşılarak tedarik edilen ürünler, menüde coğrafi işaretli olarak işaretlenmiş durumda. Ege mutfağından ilham alan restoranın başlangıçlarından Kaya Barbunu Konfi ve Zeytinyağlı Urla Sakız Enginar ise, en sevilen lezzetler arasında.

Susona Bodrum, LXR Hotels & Resorts, gastronomi alanında yakaladığı başarıyı gelecek dönemde daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyor. “Lokal, mevsiminde ürün kullanımıyla sürdürülebilir gastronomi deneyimine devam edeceğiz” diyen Executive Chef Gökhan Sınmaz, herkesi Bodrum’daki bu lezzetli yolculuğuna davet ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın