Dünya kahve devi 400 mağazasını kapatıyor!

Koronavirüs salgını günlük yaşamda birçok kalıcı değişikliği beraberinde getirdi. Salgın cafe modellerini de değiştirmeye hazırlanıyor. Starbucks, ABD ve Kanada’daki 400 şubesini kapatıp yerlerine al götür hizmet verilen yeni şubeler açmayı planlıyor.

Dünya kahve zinciri Starbucks, salgın döneminde kapalı kaldığı için büyük zarar etti. Dünya genelinde 30 bini aşkın şubesi bulunan marka cafe modelini değiştirmeye hazırlanıyor.

ABD merkezli kahve zinciri Starbucks, önümüzdeki 18 ay içinde ABD ve Kanada’daki yaklaşık 400 şubesini kapatmayı planladığını açıkladı. Koronavirüs salgını nedeniyle büyük gelir kaybı yaşayan şirket, cafe modelinde de değişikliğe gidecek ve Kuzey Amerika’da sadece al götür hizmet veren yaklaşık 300 yeni şube açacak.

Starbucks, CNN’e gönderdiği e-postada, mevcut durumda ABD’deki yaklaşık 15 bin şubesinde satışların yüzde 80’inin al götür şeklinde olduğunu belirtti. Bir Starbucks sözcüsü, “Zaten gelecekteki şubelerin nasıl olacağı üzerine düşünüyorduk, salgın aslında planlarımızı hızlandırmamızı sağladı” dedi.
Şirket, böylece şubelerde insan yoğunluğunu da sınırlandırmayı planlıyor.

Şirket, ABD’de şubelerinin yüzde 95’ini yeniden açtığını duyurdu. Mayıs’ta şirketin satışları yüzde 43 düştü.

Sosyal Medya'da Paylaşın