Düğünler salonlardan restoranlara taşınıyor!

İçişleri Bakanlığı tarafından düğün salonlarına saat sınırı getirilince düğünler de restoranlara taşındı. Düğün yapamayan çiftler nikâhlarını aile yakınlarıyla kutluyor. Ciroları yüzde 20 artan restoranların yüzü gülüyor.

Türkiye’de son günlerde yükselişe geçen Covid-19 vakalarıyla İçişleri Bakanlığı düğün ve nikâh merasimlerine bir saat sınırı getirdi. Pandemi nedeniyle vatandaşlar nikahlarını bir saatle sınırlı tutmak zorunda kalınca düğünler de salonlardan restoranlara taşındı. Artık çiftler, nikâhın ardından yakın çevrelerine restoranlarda yemek vermeye başladı. Otellerde iptal olan düğünler ise otel restoranlarında kutlama yemeğine evrildi.

Ciro yüzde 20 arttı
Söz konusu taleple birlikte restoranların işleri son 10 günde yüzde 20’ye yakın artış gösterdi. Ortalama 50 ila 150 kişilik rezervasyonların yapıldığı restoranlarda fiyatlar kişi başı 50 ila 250 TL arasında değişiyor. Sektör oyuncuları, KDV indiriminin ardından düğün sonrası yemek taleplerindeki artışla birlikte işlerin canlandığını, AVM dışındaki restoranların pandemi öncesi ciroları yakaladığını belirtiyor. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, düğünlerin sınırlandırılmasının ardından çiftlerin küçük yemek davetleriyle kutlama yapmaya yöneldiğini söyledi.

50 ila 150 kişi arasında
Bingöl, “Gelin ve damadın birince derece yakınları olmak üzere ortalama 50 kişilik rezervasyonlar yapılıyor. Bu büyük kapasiteli restoranlarda zaman zaman 150 kişiye kadar çıkıyor” dedi. Bahçeli ya da Boğaz manzaralı mekânların daha çok öne çıktığı bilgisini veren Bingöl, uygun fiyatlı restoranların da talep edildiğini ifade etti.

Sosyal Medya'da Paylaşın