Deve sütünden çikolata ve dünyadaki ilk örneği

Az yağlı, bol vitaminli, sindirimi inek sütünden çok daha kolay olan deve sütü, tatlı yapımında da kullanılıyor. Peki her birimizin severek tükettiği çikolataya da ayrı bir tat katıyor desek… Deve sütünden çikolata yapımının ilk örneğini Dubai’de bulunan Al Nassma veriyor. Fabrika, dünyanın ilk deve sütlü çikolata fabrikası olma özelliği taşıyor.

Yapılan bazı araştırmalar deve sütünün; kan şekeri seviyesini düşürebildiğini gösteriyor. Bilim insanları da deve sütünün anne sütüne yakın zenginlikte olduğunu söylüyor.

Diğer çikolatalar gibi deve sütlü çikolatanın da özünde kakao var. Kakao kavrulduktan sonra konçlama işlemine geçiliyor. Karıştırıp harmanlamaya yarayan bu makina, sürtünme ısısı ile çikolataya tadını veriyor.

“Deve sütü tozu kullanılıyor”

Euronews’te yer alan habere göre; diğer çikolatalardan farklı olarak bu fabrikada deve sütü tozu kullanılıyor. Fabrikanın genel müdürü Martin Van Almsick çikolata üretiminde süt yerine süt tozu kullanılmasını şöyle açıklıyor: “Sütün yüzde 90’ı su ve su da kakao çekirdeğinin yağıyla iyi gitmiyor”

Al Nassma’da günde 300 kilo kalıp çikolata üretiliyor. Akasya balı, şeker, vanilya, kakao yağı ve deve sütü tozu ile yapılan çikolata son olarak deve şeklinde bir kalıba dökülüyor. Deve sütü özünde biraz tuzlu bir süt olduğu için, az yağlı bu çikolatanın da hafif tuzlu bir tadı oluyor.

Deve şeklinde üretilen çikolatalar fabrikanın imzası niteliğinde. Deve sütlü çikolata daha sonra paketlenerek, dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın