Çaydan sonra fındık hasadında da formül aranıyor!

Koronavirüs salgınıyla beraber çay hasadında yaşanan işçi sorununa şimdi de fındık hasadında yaşanacak işçi sıkıntısı eklendi.

Fındık hasadı için her yıl yurt dışından ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelen işçilerin koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl gelip gelemeyeceği belirsizliğini koruyor. Üreticiler ise şimdiden hasat için yeni formüller arıyor.

Fındık üreticileri de hasat için çözüm arayışına girdi. Türkiye’de fındığın yüzde 35’inin üretildiği Ordu’da, üreticiler çayda olduğu gibi kendileri bahçelere girerek hasat yapmaya hazırlanıyor.

Yurt dışından bu sezon işçi geleceğini düşünmüyorum”

Bloomberg’te yer alan habere göre; Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık hasat sezonunun yaklaştığını belirterek, fındığın en büyük sorununun işçilik olduğunu söyledi. Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle yurtdışından fındık işçisinin gelmesini beklemediklerini kaydeden Akça şu açıklamalarda bulundu:

“Daha önce ilimize yurtdışından yani Gürcistan’dan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden fındık toplamak için işçiler geliyordu. Ben yurtdışından bu sezon işçi kardeşlerimizin geleceğini düşünmüyorum ama Güneydoğu’dan bölgemize gelecek olan işçilerimizin belli bir kurala uyarak gelebileceğini düşünüyorum” dedi.

Üreticinin fındığı tek başına toplaması mümkün değil”

Fındık üreticisi Hüseyin Türkmen, fındık üreticilerinin tek başına bahçelerini toplamalarının mümkün olamayacağını ifade ererek, “Fındığı kime ve nasıl toplatacağımız yönünde bir bilgimiz yok. İlerleyen günlerde salgın biterse rahat bir nefes alacağız. Üreticinin fındığı tek başına toplaması mümkün değil. Çok zor bir durum. Ben işçilerimi erkenden ayarladım ama hangi araçla, nasıl taşıyacağımı düşünüyorum. Bir minibüste gidiyorduk 18 veya 20 kişi. Şimdi bu yarı yarıya düşürüldü. Eğer hastalık fındık hasadına kadar devam ederse, o kadar kişiyi bir aracın içerisine koyamayacağız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın