Café Marmara Geri Döndü!

Yıllar boyu konumuyla, atmosferiyle ve sunduğu lezzetleriyle unutulmaz bir buluşma noktası olan Café Marmara yeniden açıldı. Mutfağında ise şef Sedat Dadaylı var. Dadaylı ile yeni sayımızda Café Marmara’nın yeniden açılışını ve misafirlerine sundukları lezzetleri konuştuk.

Mesleğe 1998 yılında başlayan Sedat Dadaylı, uzun yıllar çeşitli restoranlarda şeflik yaptıktan sonra, şu anda Café Marmara’nın şefliğini üstleniyor. Şef Dadaylı, Café Marmara menüsünün The Marmara Group’un Head Şefi Tolga Özkaya ve mutfak ekiplerinin öncülüğünde hazırlandığını söylüyor ve ekliyor: “Taksim’in dinamizmini, zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtan bir menü tasarladık. Bunu yaparken Taksim gibi her gün milyonlarca insanın geçtiği bir meydanın ruhunu menüye yansıttık” diyor.

Türk, Fransız, İtalyan ve diğer mutfaklarında tabaklarına ait yansımaların olduğu mekanda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için ideal bir yapı tasarladıklarından bahseden Dadaylı, Café Marmara’nın zengin bir ürün yelpazesi olduğunu belirtiyor: “Menüde yer alan, özenle hazırlanmış kruvasan ürünlerinden, başlangıçlardan Burrata ve Poke salatasını; ana yemeklerden Napoli usulü pizzalarımızı, beyaz bolonez soslu makarnamızı ve Volovan çeşitlerini; tatlılardan ise cheesecake’leri tavsiye ederiz.”

Tüm ürünler Café Marmara’nın kendi imalatı

Café Marmara’nın yeniden açılmasıyla eski-yeni birçok müdavimi halihazırda mevcut. Şef Sedat Dadaylı’ya Café Marmara’nın uzun soluklu olacak şekilde vazgeçilmez unsurlarını hatta başarısının sırrını soruyoruz. Dadaylı, Café Marmara’nın şehrin en işlek ve yoğun olan bölgesinde olması nedeniyle tüm çeşitliliğin ve zenginliğin tam merkezinde yer almasını ilk neden olarak anlatırken, “Café Marmara’nın bir diğer özelliği ise tüm ürünlerini kendi bünyesinde hazırlaması. Uzun yıllardır faaliyet gösteren bir çikolata atölyesi olan Café Marmara, çeşitli çikolata ürünleri hazırlamaktadır. Kendi pasta imalatımızdan günlük tatlılarımızı hazırlıyoruz. Bunlara ilave olarak kendi şarap markamızın da olması güçlü yönlerimizden” diyor.

İşletmenin sürdürülebilirlik projelerine değiniyoruz Sedat şef ile. Café Marmara kültürünü yeniden hayata geçirirken, misafirlerin özlediği klasik lezzetleri standart reçetelerle sunduklarını anlatan Dadaylı, “Mevsiminde taze ürünleri kullanmaya ve ürün tedarikini yerel üreticiden sağlamaya özen gösteriyoruz. Menüde ürünleri ait oldukları coğrafi bölgeleri işaret ederek vurguluyoruz. Kokteyl menümüzde özellikle vegan misafirlerimiz için bitkisel bazlı ‘infused craft’ kokteyllerimizi sunmaktayız” ifadelerini kullanıyor.

2024’te misafirlere hem dünya mutfaklarından hem de klasik Café Marmara lezzetleri sunacaklarını söyleyen Dadaylı, “Şeflerimizin Ar-Ge mutfağımızdan çıkaracakları yeni lezzetleri de dönemsel temalı menülerle sunmayı planlıyoruz” diyor. Aynı zamanda bu özel reçetelerin tamamının Café Marmara şeflerine ait olduğunu anlatırken; ürünlerin mevsimsel ve coğrafi işaretli ürünlerden oluşacağını söyleyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın