Bravo Patisserie, kalite ve hijyeniyle İzmir pastacılığında bir adım öne çıkıyor

Bravo Patisserie, 1997 yılında Nefise ve Durmuş Sevgi çiftinin markayı devralmasıyla bugün iki şubede hizmet veriyor. İzmir’in simge pastanelerinden biri olan marka, çizgisini hiçbir zaman bozmuyor. Nefise Sevgi’den dinlediğimiz Bravo Patisserie’de en temel kural ise işe sevgiyi katmak oluyor. 

İlk günden bu yana butik bir anlayışla hizmet veren Bravo Patisserie; her zaman daha iyiyi, lezzeti ve çeşitliliği korumayı hedefliyor. Pastadan kurabiyeye, kahvaltılıklardan tartlara, cheesecake’lerden paylara, çikolata ve dondurmalara kadar geniş ürün yelpazesi sunan marka, kaliteden hiçbir zaman taviz vermiyor.

“Yemeyeceğimiz hiçbir ürünü misafirimize sunmayız” diyen Nefise Sevgi, “Markamızı hep patisserie inceliğinde düşündük, tasarladık, ürettik ve servis ettik. Bu çizgiyi bozmamaya kararlıyız. Çünkü bu bir kültürdür. Bu kültürü en iyi şekilde geliştirmek ve daha çok lezzetli ürünle güzel anlara eşlik etmek istiyoruz” diyor.

En sevilen lezzetler

Bravo, üretimde titizlikle çalışmalarını yürütüyor. Hijyenin ön planda olduğu marka, günlük dezenfekte ediliyor. Tüm ürünler ise kendine has ve özel şartlarda üretim alanlarına sahip. Üretimde çalışan ekip ise kendi alanlarında uzmanlaşmış bir kadro. Üretimde ve sunumda en önemli önceliklerinin hijyen olduğunu vurgulayan Sevgi, “Model pastalarımız için oluşturduğumuz üretim alanımız tüm bu alanların dışında 2 kişilik heykeltraş ekibi tarafından tasarlanıyor. Öte yandan menekşeli dondurmamız, çilekli rulo pastamız, sadece Bravo’da üretilen çok özel lezzetli luv tatlımız, ev baklavamız, parmesanlı tuzlu çubuklarımız en sevilen lezzetlerin başında geliyor” ifadelerini kullanıyor.

“Türk damak tadına uyarlanmış dünya pastaları sunuyoruz”

Bravo’nun menüsü çok çeşitli ürünler içeriyor. Günün her saatinde keyifle tüketebileceğiniz ürünler mevcut. Sabah 06.00‘da güne başlayan Bravo’da lezzet severler kahvaltılık ürünleri alarak yollarına devam ediyor. Günün diğer saatlerinde ise üretimi hiç durmuyor. “Pasta çeşitleri, dondurma çeşitleri, kurabiye çeşitleri, butik çikolata çeşitleri ve içecek menümüzle sayısız ürünümüz var” diyen Nefise Sevgi, “İçecek menümüzü de genişleterek çeşitlendirdik. Sağlıklı ürün başlığı altında glutensiz dondurmalar ve pastalarımız, diyabetik ürünlerimiz, Bravo mix menü olarak adlandırdığımız sağlıklı içecek menümüz, bitki çaylarımız, özel çekirdek kahvelerimiz mevcut. Dünya lezzetleri başlığı altında Türk damak tadına uyarlanmış dünya pastalarını sunuyoruz” diyor.

“En önemli kuralımız işimizin başında olmak”

Karşıyaka’nın en sevilen patisserie’si olan Bravo, her zaman ekip ruhuyla çalışıyor. “Eşim, oğlum ve ben her gün işimizin başındayız” diyen Nefise Sevgi sözlerini şöyle noktalıyor: “Bizler butik olarak faaliyet gösteren bir aile işletmesiyiz. Ve kontrollü şekilde yaşamaya devam edeceğiz, şubeleşen meslektaşlarımızın yaşadığı zorlukları çok iyi biliyoruz, risk almak istemiyoruz. Öte yandan çağımızdaki yeni hastalıklar bizi ürküttüğü için yapmış olduğumuz işin ne kadar sorumluluk gerektirdiğinin farkındayız. Bravo olarak bizim için önemli olan aynı heyecan ve titizlikle işimizi severek yapmak, yenilikleri takip edip günümüze uyarlamak.” 

Bravo koronavirüs döneminde kurmuş olduğu Bravo Shop online internet üzerinden de müşterilerine rahatlıkla ulaşabiliyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın