Bocuse d’Or Avrupa finali için geri sayım başladı

23-24 Mart tarihleri ​​arasında Macaristan’da gerçekleşecek dünyanın en prestijli şef yarışması Bocuse d’Or’da gastronomi dünyası bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Dünyada şefler olimpiyatı olarak bilinen ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Bocuse d’Or’un Avrupa seçmeleri, Metro Türkiye iş birliğinde Sirha Budapeşte’de 23-24 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. Gastronomi dünyası Sirha Budapeşte’de bir araya gelmeye hazırlanırken, Bocuse d’Or Avrupa seçmelerinde ülkemizi Metro Türkiye’nin destekleri ile şef Emre İnanır temsil edecek.

20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin birçok farklı şehrinde beş yıldızlı otel ve restoranlarında Chef de Cuisine ve Executive Chef ve 2 yıl da Güney Afrika’daki Türkiye Büyükelçiliğinde Chef de Cuisine olarak görev alan Şef Emre İnanır şu sıralar Çırağan Sarayı’nda yer alan Tuğra restoranın Head Chef’i.

Nam-ı diğer şefler olimpiyatı Bocuse d’Or’un kazanan şeflere dünya çapında büyük bir prestij ve network sağladığını belirten Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Mehmet Gök; “Bocuse d’Or Türkiye Takımı olarak, ülkemizi temsil etmekten büyük gurur duyuyoruz. 24 Mart 2022’de 8 numaralı mutfakta yarışacağız. Bu yıl yarışmanın formatı oldukça zor. Bu yarışmaya katılırken önemli iki nokta var; birincisi çok iyi bir şef olmanız, ikincisi kendi mutfak kültürünüzü, tekniklerini çok iyi bilmeniz ve bu bilgiyi modern dünyanın teknikleriyle birleştirerek ortaya koyduğunuz tabağa değer katmanız. Takımımızın Avrupa Finalinde ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum.” sözlerini ekliyor.

Bocuse d’Or Avrupa Seçmeleri 2022’ye Türkiye’nin yanı sıra; Polonya, Estonya, Ukrayna, Danimarka, Fransa, Slovakya, İsviçre, İzlanda, Belçika, Finlandiya, İspanya, Macaristan, Hollanda, Birleşik Krallık, Letonya, Norveç, Rusya ve İsveç katılacak.

2 Ana tema; Geyik eti ve patates
Katılan tüm ülkelerin akademi başkanı olan şefler ve uluslararası yarışma komitesinden oluşan bir jürinin yer alacağı Bocuse d‘Or Avrupa finallerinde, dünyanın dört bir yanından birbirinden yetenekli şefler zamana karşı yarışacak.  Bu senenin iki ana teması geyik eti ve patates olurken, yarışan şefler ve komileri, geyik temasını ekşi krema, ördek ciğeri ve süzme peynir kullanarak hazırlayacak. Yarışmacıların daha önceden seçtikleri Coronada, Madison veya Anuschka patateslerinden birini kullanarak yapması gereken patates temasında, bu yılki tema gereği hayvansal protein olarak sadece yumurta ve süt ürünleri kullanılabilecek. Bu iki temadan hazırlanan tabaklar jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın