Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel: “AVM’lerde depolar dolu, bu stokları nasıl eriteceğiz”

AVM’lerde pandeminin bilançosu ağır oldu. Nisan ve mayıstaki sıfır satıştan sonra normalleşmenin başladığı 1-21 Haziran döneminde cirolar toparlanamadı. Depolarındaki stoku eritemeyen perakendeci ilerleyen aylardan da endişeli.

Pandemi nedeniyle yabancı turistin gelmemesi, insanların da tüketimini kısması perakendecilerin cirolarının erimesine yol açtı. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, AVM’lerde bulunan markaların 1-21 Haziran aralığında geçen yılın aynı dönemindeki cirolarının yarısına bile ulaşamadığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Markaların yüzde 58’inin ciro ortalaması yüzde 35’te kaldı. Yüzde 11’i geçen yılki cirosunun yüzde 25’ine bile ulaşamadı. Yüzde 21’i ise yüzde 26-35’ini elde edebildi. Hazırgiyim özelinde ise turistlere yönelik AVM’lerin ciroları yüzde 25’lerde kaldı.”

“Depolar dolu, bu stokları nasıl eriteceğiz”

Cumhuriyet Gazetesi’nden Gamze Bal’ın haberine göre; “Depolar dolu, bu stokları nasıl eriteceğiz” diyen Öncel, “Stokların çeklerini üreticiye verdik. Ödememiz gerekiyor. Ödemek için de kredi kullandık. Bunun da faizleri var. Bir de şu an ürünleri indirimli satıyoruz. AVM’lerde klimaların çalışmaması vatandaş tarafındaki olası satışların azalmasına yol açıyor. Yabancı turist de gelecek gibi durmuyor. Bu nasıl sürdürülebilir, mümkün değil” diye konuştu.

Ülke genelinde 416 markayı bünyesinde bulunduran BMD, söz konusu araştırmayı 339 markayı kapsayan 62’si hazır giyim ve 25’i ayakkabı firması olmak üzere 133 üye ile yaptı. En kötü durumda olan sektörün hazır giyim olduğuna dikkat çeken Öncel, elektronik eşya satışlarının ise arttığını anlattı. Bunda hem pandemi öncesi döneme göre yapılan indirimlerin hem de evde kalma sürelerinin artmasının etkili olduğunu ifade etti. Öncel, düğün sezonunun temmuz itibarıyla açılacak olmasının etkisiyle kuyumculuk sektöründe işlerin “fena gitmediğini” dile getirdi.

Sosyal Medya'da Paylaşın