Basque Culinary Center’ın dünyaca ünlü şefleri Gastronometro’da eğitim verdi

Dünyanın en prestijli mutfak sanatları okullarından Basque Culinary Center’dan Luis Arrufat ve Alfredo Taboada, Metro Türkiye’nin gastronomi keşif platformu Gastronometro’da Türk şeflere ileri mutfak teknikleri ve yenilikçi tarifler konusunda eğitim verdi.

Türk mutfağı ve değerlerinin daimiyetini sağlamak amacıyla Metro Türkiye tarafından kurulan gastronomi keşif platformu Gastronometro, dünyaca ünlü şefleri ağırlayarak Türk mutfağı ile dünya mutfakları arasında bir köprü olmak amacıyla gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini daha ekledi.

Bu kapsamda 23-27 Eylül tarihleri arasında Gastronometro’da, Türk mutfağı ve dünya gastronomisi arasında köprü niteliğinde bir eğitim ve seminer dizisi gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen gastronomi eğitim, Ar-Ge ve inovasyon merkezlerinden Basque Culinary Center şeflerinden Luis Arrufat ve Alfredo Taboada; şefler ve sektör profesyonellerine yönelik olarak eğitim programı düzenledi. İleri mutfak teknikleri ile yenilikçi tarifleri kapsayan eğitimlerin ardından gerçekleşen demo’da ise sıra dışı malzemeler ve çağdaş teknikler kullanılan yenilikçi tarifler uygulandı.

Yaptıkları etkinlikle ilgili olarak değerlendirmede bulunan Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, “Metro Türkiye olarak Türk mutfağı ve değerlerine sahip çıkmayı, mutfağımızın ve şeflerimizin Türkiye’de ve dünyada hak ettikleri yere gelmelerine destek olmayı amaçlıyoruz. Şeflerimizin global gastronomi trendlerini yakından takip edebilmelerini sağlamak, farklı dünya mutfaklarıyla olan etkileşimlerini artırmak ve bu sayede onlara ilham verebilmek amacıyla Gastronometro’daki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz’’ dedi.

Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak hayata geçirdikleri Gastronometro’da, HoReCa profesyonelleri ile uluslararası gastronomi dünyası arasında bir köprü oluşturduklarını belirten Gastronometro Direktörü Maximilian Thomae, “Hem yerel hem de uluslararası gastronomi dünyasını Türkiye’nin yerel değerleriyle buluşturuyor, Gastronometro şeflerinin yenilikçi yorumlarıyla yeniden tasarlanan bu değerlerimizi sektörün deneyimlemesini sağlıyoruz. Bu zamana kadar 6’sı Michelin yıldızlı olmak üzere toplamda 17 master şefi, 1.500 sektör profesyoneliyle buluşturduk. Metro çalışanları ve sektör profesyonellerinden oluşan toplam 2 bin kişiye pratik ve teorik içeriklerden oluşan HoReCa eğitimleri verdik. Gelecekte de dünyaca ünlü isimler bu platformumuz aracılığıyla eğitimler vermeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

Aşçılık dünyasına yön veriyorlar

Uzun süredir restoran işiyle uğraşan bir aileden gelen Alfredo, aşçılık eğitimi ardından profesyonel kariyerine başladı. İspanya’daki Zaldiaran, Casa Marcelo ve Alkimia gibi Michelin yıldızlı restoranlarda 8 yıl çalışan Alfredo’nun Londra’da çalıştığı ünlü restoran Barrafina İngiltere’de yılın en iyi restoranı seçildi. İspanya’ya yeniden dönüşünde Basque Culinary Center ekibine katılan Alfredo; Aşçılık, Teknik, Ürün ve Yaratıcılık alanında yüksek lisans eğitimi aldı.

Aşçılık, Teknik, Ürün ve Yaratıcılık alanında eğitim alan Luis ise yılda 1 milyona yakın rezervasyon alan İspanya’daki El Bulli restoranında pasta şefi olarak görev yaptı. Luis, kariyeri boyunca Mugaritz, El Drolma, Akelarre, Quique DaCosta ve El Chaflán gibi Michelin yıldızlı restoranlarda da çalıştı. Birçok eğitim ve seminer ile uzun süre dersler veren Luis, turizm sektörü için eğitim ve iletişimin temel olduğuna inanıyor.

İşletmelere yaratıcılık ruhu katıyorlar

İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian’da 2011’de kurulan mutfak okulu Basque Culinary Center, yaratıcılık ruhunu kaybetmeyen bir mutfağın yolunun işletme, bilim, ticaret ve daha birçok disiplinle kesişmesi gerektiğini aktarıyor. Basque Culinary Center’ın stratejik konularda tavsiye vermek, yeni projeler geliştirmek ve uluslararası bir duruş sergilemek adına bir araya gelen Uluslararası Konseyi’nde Massimo Bottura, Rene Redzepi, Ferran Adria, Alex Atala, Joan Roca, Heston Blumenthal gibi dünyaca ünlü 11 isim bulunuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın