Başarılı şef Sebahattin Seven’den en leziz California Cevizli tatlar!

Besin değeri ve kalitesiyle yemeklerin ve tatlıların en vazgeçilmezlerinden olan California Cevizi, birçok farklı tarifle mutfakta pratiklik sağlıyor. Cookshop Executive Chef Sebahattin Seven California Walnuts tariflerini sizler için hazırladı.

California Cevizli Apple Crumble

MALZEMELER:

İç harcı için;

200 gr California Cevizi içi

2 kg elma starking

150 gr kuru üzüm

100 gr toz şeker

10 gr toz tarçın

Hazırlanışı:

Elmaların kabukları soyularak çekirdekleri çıkarılır, orta boy küpler halinde doğranır. Şeker ile birlikte tencereye alınarak kısık ateşte ara ara karıştırılarak yaklaşık 15 dakika pişirilir ve diğer malzemeler ilave edilerek ocağın altı yüksek dereceye getirilir ve yaklaşık 5 dakika daha pişirildikten sonra soğumaya bırakılır.

İkinci Aşama:

Tabanı için;

350 gr un

200 gr tereyağı

1 adet yumurta

5 gr kabartma tozu

5 gr toz vanilya

100 gr pudra şekeri

Hazırlanışı:

Tüm malzemeler karıştırılır ve mikser veya derin bir kaba alınarak iyice yoğurulur. Bir merdane yardımı ile 28 cm çapında bir tart kalıbının iç kısmının  tamamını kaplayacak büyüklükte açılarak kaba yerleştirilir. Bir önceki aşamada hazırlanan harç tart kalıbına yerleştirilen hamurun içerisine dökülerek iyice yayılır ve üzeri düzlenir.

Üçüncü Aşama:

Üst kısmı için;

80 gr tereyağı

80 gr toz şeker

50 gr Hindistan cevizi

120 gr un

Hazırlanışı:

Tereyağı eritilir ve ocaktan alınır sonra diğer malzemeler eklenerek iyice yoğrulur daha sonra +4 dolapta 30 dakika dinlendirildikten sonra kalıba yerleştirilen harcın üzerine ufalanarak serpilir. Önceden 180 derecede ısıtılan fırında 30 dakika pişirilir ve soğumaya bırakılır. Soğuyan cevizli apple crumble 12 eşit dilimler halinde bölünerek vanilyalı dondurma ve California Cevizi ile servis edilir.

Afiyet olsun.

Sosyal Medya'da Paylaşın