Başarılı Şef Feyzullah Aksoy’dan California Cevizli Profiterol tarifi

Besin değeri ve kalitesiyle yemeklerin ve tatlıların en vazgeçilmezlerinden olan California Cevizi, birçok farklı tarifle mutfakta pratiklik sağlıyor. Mövenpick Hotel Istanbul Pastry Chef’i Feyzullah Aksoy California Cevizli Profiterol  tariflerini sizler için hazırladı.

California Cevizli Profiterol

Profiterol hamuru

100 gr süt

100 gr tereyağı

100 gr su

5 gr tuz

10 gr şeker

150 gr un

200 gr yumurta

Hazırlanışı:

Süt, yağ, su bir tencerede kaynatılır ardından tuz, şeker, un bir tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak beş dakika pişirilir. Ardından başka soğuk bir tencereye alınır, karıştırılarak soğutulur ve içerisine yumurtalar tek tek yedirilerek işlem bitirilir. Eğer evinizde mikser varsa mikserle de bu işlem yapılabilir. Sonra fırın tavalarına istenilen büyüklükte sıkılarak, 180 derece fırında göreceli olarak 30 dakika pişirilir.

Çikolata sos

250 gr süt

25 gr un

60 gr şeker

8 gr kakao

15 gr bitter çikolata

25 gr pralin

Hazırlanışı:

Süt, un, şeker, kakao bir tencerede kaynatılır. Sürekli karıştırılarak kaynadıktan sonra çikolata ve pralin ilave edilir ve karıştırılır. Soğuduktan sonra kullanılır.

Pastacı kreması

250 gr süt

60 gr şeker

30 gr mısır nişastası

125 gr yumurta

Hazırlanışı:

Süt ve şekerin yarısı kaynatılır. Ardından nişasta ve şekerin diğer yarısı ve yumurtalar bir kabın içinde güzelce karıştırılır. Ardından biraz kaynayan sütten içine ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. İnce süzgeçle karışım kaynayan süte ilave edilerek karıştırılır. Kaynayana kadar karıştırmaya devam edilir. Kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve mikser yardımıyla ya da elimizde bir karıştırıcı yardımıyla soğutulur ve tereyağı ilave edilerek profiterollerin içine doldurulur.

Servis ederken 50 gr fırınlanmış California Cevizi 

Sosyal Medya'da Paylaşın