Bakan Ersoy’dan önemli açıklama: “İstanbul’u ‘Gastrocity’ yapmak için çalışıyoruz”

İstanbul’un pandemi öncesinde 15 milyon turist ağırladığını, bundan sonraki hedeflerinin de pandemi öncesi rakamları yakalamak olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikli hedeflerinden birinin gastronomi olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, konuyla ilgili yoğun çalışmalar içinde olduklarını ve İstanbul’u tüm dünya tarafından tanınan bir ‘Gastrocity’ yapma çalışmalarına başladıklarını vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin turizm potansiyelinin büyümesi gerektiğine işaret ederek, “2028 yılında Türkiye’nin hedefinin 120 milyon turist, 100 milyar dolar gelir olması gerekiyor. Bu, Türkiye için zor bir hedef değil. Çok rahat ulaşılabilir bir hedef. Sektör ve devlet el ele vererek bu rakamlara ulaşacağız. Türkiye’de bu potansiyel fazlasıyla var. Biz erişeceğiz.” dedi.

“Hedefimiz pandemi öncesini yakalamak”
Ersoy, salgının öncesinde İstanbul’un 15 milyon turist ağırladığına vurgu yaparak, “Bu seneki hedefimiz de pandemi öncesi rakamları yakalamak. Bununla ilgili son 2 yıldır TGA ile çok yoğun bir tanıtım kampanyası yapıyoruz. Zaten sonuçlarını da almaya başladık. Pandemiye rağmen İstanbul birçok önde gelen turizm medyasında birinci destinasyon çıkmaya başladı. Doğru ve etkili tanıtım yaparsanız, hak ettiğiniz yere ürününüzü getiriyorsunuz. Bunun sonuçlarını da almaya başladık.” değerlendirmesinde bulundu.

“21-27 Mayıs tarihlerini Türk mutfağı haftası ilan ettik”
İstanbul’un birçok yönüyle tanıtılması gerektiğini kaydeden Ersoy, İstanbul’un sadece tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir şehir olmadığını söyleyerek, “Bizim öncelikli hedeflerimizden birisi de gastronomi. Bununla ilgili çok yoğun çalışmalarımız var. 21-27 Mayıs tarihlerini Türk Mutfağı Haftası ilan ettik ve bununla ilgili özellikle İstanbul ve belli illeri, ‘Gastrocity’ yapmak için çalışmalarımız var.” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

Sosyal Medya'da Paylaşın