AVM’lerde tarih belli oldu! İşte açılmaya hazırlanan o AVM’ler…

Türkiye koronavirüsle mücadelede tedbiri elden bırakmayan ilk ülkelerden biri oldu. 11 Mart tarihinde ilk vakanın ortaya çıkmasından hemen sonra tüm otel ve restoranlar kapılarını kapatmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında AVM’ler de kapatılmıştı. Mart ayının ikinci haftasında kapanan AVM’lerin ne zaman açılacağı merak edilirken, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş’tan AVM’lere ilişkin bir açıklama geldi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, olası bir normalleşme sürecinde AVM’lerin kademeli olarak açılacağını duyurdu. Koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan AVM’ler 8-15 Mayıs arasında kademeli şekilde açılmak için hazırlık yapıyor.

Milliyet’in haberine göre, Türkiye’de koronavirüs salgınıyla birlikte mart ayının ikinci yarısından itibaren kapılarını kapatmaya başlayan alışveriş merkezleri (AVM) kontrollü olarak açılmak için hazırlık yapıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerin 8 – 15 Mayıs arasında kontrollü olarak açmaya hazırlandıklarını belirterek, “İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkeler kademeli olarak alışveriş merkezlerini açtı. Burada amaç gelir beklemek değil. Hayatın yavaş yavaş normale döndürülmesini sağlamak” dedi.

“Kurallar ve hijyen önlemleri çok sıkı olacak”

Türkiye’de de sinema, gastronomi ve çocuk oyun alanlarını daha ileri tarihe bırakıp normal alanları açmayı planladıklarını açıklayan Altaş, şöyle devam etti:

“Ancak kurallar ve hijyen önlemleri çok sıkı olacak. Maske dağıtılacak, belli mesafeler konulacak. Belli aralıklarla müşteri alınacak. Bu konuda Bilim Kurulu, kamu ve perakendecilerle konuşuyoruz. Kamu tarafında kontrollü açılabileceğine yönelik görüşler var. Perakendecilerin de görüşlerine kulak vererek, ciddi kontrollerle ve şartlara uyularak kademeli olarak açmayı planlıyoruz.”

“Açılma kararı önce küçük illerde denenebilir”

Altaş, şu anda 436 AVM’nin yüzde 80’inin kapalı olduğuna dikkat çekerek, “Diğerleri açık kalsa da perakendeciler mağaza açmadığı için fiili olarak kapalı. Açılma kararı önce küçük illerde denenebilir. Vakaların daha az olduğu yerlerde. Burada kamuyla en uygun şekilde hareket edeceğiz, Bilim Kurulu ve kamunun tavsiyelerine göre açılış yapmak istiyoruz” dedi.

İşte o AVM’ler…

Pek çok AVM yatırımcısı yeniden normale dönmek için çalışmalar yapıyor. Bu süreçte AVM’lerin yüzde 80’inin açılacağı tahmin ediliyor.

8 – 15 Mayıs tarihleri arasında açılmayı planlayan AVM’ler arasında; Gülaylar Group, Multi, Ece Group AVM’leri olduğu öğrenildi. Gülaylar Group bünyesinde City’s Nişantaşı, Meydan, Kozyatağı Carrefour AVM markaları var. Multi bünyesinde Forum İstanbul, Marmara Forum, Forum Ankara Outlet, Forum Erzurum, Forum Trabzon, Forum Gaziantep, Forum Mersin gibi AVM’ler bulunuyor. Ece Group bünyesinde de Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul, ANKAMall, Espark, Park Afyon, TerraCity, Antalya Migros Alışveriş Merkezi gibi AVM’ler var.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın