“AVM’lerde normalleşmeye Ağustos ayı itibarıyla geçilecek”

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesiyle birlikte ilk kapanan yerlerden biri de AVM’ler olmuştu. Yaklaşık iki ay önce kapılarını kapatan AVM’lerin ne zaman açılacağı ise son gönlerin tartışma konusu yarattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme paketinde yaptığı açıklama ile 11 Mayıs’ta kademeli olarak açılacak AVM’lerin nasıl işleyeceği merak konusu.

Alışveriş merkezlerinde izdiham görüntüsü olmayacağını belirten, Alışveriş Merkezleri Derneği (AVM-DER) Başkanı Tahir Çelik, müşterilerin eldivenlerle ve belirli bir kapasiteye göre mağazalara alınacağını açıkladı.

Tahir Çelik atılacak adım ve alınacak önlemlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Esasında AVM’lerde normalleşmeye Ağustos ayı itibarıyla geçmiş olacağız. Sosyal mesafeye uygun bekleme alanları oluşturacağız. İstisnasız gelen bütün ziyaretçilerimizin ateşini ölçeceğiz. Normalleşme sürecine geçmemiz de önemli. Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu normale geçiş sürecinde alışveriş merkezleri de 11 Mayıs itibarı ile faaliyetlerine devam edecekler. Bunun uygulanması ile alakalı birçok kural ve kaideler var. Ama şunu söyleyelim ki yanlış bir algı oluşmasın. Bu aceleye getirtilecek bir süreç değil. Biz sadece başlangıç olarak 11 Mayıs tarihini söylüyoruz. İnsanların aklında kalan kalabalık alışveriş merkezi görüntüsü, konser alanları, indirimler, izdihamlar. Böyle bir şey olmayacak. Bu tamamen bizim hafızalarımızda kaldı. Önemli bir sürede bunun gerçekleşmesini de beklemiyoruz.

İHA’da yer alan habere göre; normalleşmede uyulması gereken birçok konu olduğunu dile getiren Tahir Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Hayata kaldığımız yerden devam edeceğiz ama kaldığımız gibi devam etmeyeceğiz. Daha farklı ve başka kuralları olan bir hayat sistemi uygulamış olacağız. Bu alışveriş merkezlerimiz için de geçerli. Bu sektörde 2 milyon ekmek yiyen insan var. Bunların önemli bir kısmı ücretsiz izinde. Durumun bir de böyle ekonomik ve insani tarafı da var. 11 Mayıs itibarıyla alışveriş merkezlerinin açılışına başlayacağız. Ama bu kademeli olacak. Bu eş zamanlı veya büyük açılışlar şeklinde olmayacak. Hem kendimizi süreç içerisinde test etmiş olacağız hem de yapacağımız hazırlıkları daha iyi yapmış olacağız. Aslında alışveriş merkezleri bu sürecin sonunda Haziran ayında tam açılır hale gelmiş olacak. Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu koronavirüs yayılım haritasına göre de her şehirdeki dağılımlar farklı. AVM’lerin açılmasıyla alakalı bize göre iki yeter şart var. Birincisi perakende mağazalarının açılması. Perakende mağazaları açmadan bizim alışveriş merkezlerini açmamızın bir önemi yok. Bize gelen bilgilere göre onlar da kademeli açacaklar. Daha çok ilk etapta büyük ölçekli perakendeciler, büyük ölçekli mağazalar açılacak. Kademe kademe de bu devam edecek.”

Sosyal Medya'da Paylaşın