AVM ve perakendede dönüşüm: Nakit akışı yetersiz marka ve AVM’ler yeni döneme çıkabilecek mi?

Koronavirüs kriziyle yaklaşık iki aydır kapalı olan AVM’ler bir hafta önce yeni alınan tedbirler ve kısıtlamalarla tekrardan faaliyete geçmişti. Peki uzun süre kapalı kalmanın verdiği ağır yükü ve tam kapasite çalışamamayı AVM’ler kaldırabilecek mi?

Normalleşme takviminin açıklanmasıyla beraber faaliyete kısıtlı olarak başlayan sektörlerden biri de AVM’ler olmuştu. Tam kapasiteyle hizmet veremeyen AVM’lerin Covid-19 salgının sonrasına hem fonksiyon hem de oyuncu değiştirerek gireceği konuşulurken, nakit akışı yetersiz marka ve AVM’lerin salgın sonrasında yeni döneme çıkamayacağı öngörülüyor.

JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, krizden nakit akışını sağlayamayan perakende ve AVM’lerin kriz sonrası devam edemeyebileceğini söylüyor ve “Bazı ayıklanmalar olacaktır” diyor.

Sözcü’den Sayime Başçı’nn haberine göre; Alkaş, sektörün sonbahar ya da kış döneminde ciroları ve ziyaretçi sayılarını toparlayacağını dile getirdi. “Bazıları sadece perakendeci kaldı. Bazıları kalmadı, perakendeden kazandıklarını başka alanlara aktardılar bunun ceremesini sadece AVM’lere yükleyemeyiz” diyen Alkaş, CEO Club toplantısındaki değerlendirmelerinde hem AVM hem de perakende tarafında önemli dönüşümlerin yaşanacağına işaret etti.

“AVM’lerde boy göstermemiş markalar AVM’lere geçecek”

AVM’lerde oyuncu değişikliklerinin yaşanacağını aktaran Alkaş, “Büyük metrekareli oyuncularda çok fazla değişim olmayacak, ama bugüne kadar hiç AVM’lerde boy göstermemiş markaların AVM’lere geçeceğini düşünüyoruz” dedi. Normal şartlar altında faaliyete geçen AVM’lerin ilk açılışları yüzde 60 ya da 70 dolulukla yaptığını aktaran Alkaş, 11 Mayıs’ta gerçekleşen açılışta ise kepenk açan mağaza ortalamasının yüzde 30 civarında olduğunu dile getirdi.

AVM’lerin tüketim mabedi olarak algılanmasının da değişeceğini aktaran Alkaş, “Yepyeni fonksiyonlar eklenecek. Test merkezleri, sınav merkezleri olacak. Paylaşımlı ofisler olacak. Sağlık, eğitim, belediye çözümlerinin de içinde olduğu yerler haline gelecekler” dedi.

“Cirosu 3 misli artan bir kiracının kira vermemesi haksızlık”

Artık sektörün kangreni haline gelen kira tartışmasına “Perakendeci ve mal sahibi ya anlaşacak ya anlaşacak. Hak edene çalışana daha fazla destek olarak dengeyi bulacağız. Eşitlik ve adalet birbirine karıştırılıyor. Cirosu 3 misli artan bir kiracının kira vermemesi haksızlık, ödeyen ve ödeyemeyen arasındaki dengeleri kurabilirsek bindiğimiz dalları kesmeyiz” yorumunu yaptı.

Alkaş, yaklaşık 15 milyar dolar olduğu açıklanan AVM yatırımcılarının borçları için ise; kamu, bankalar, AVM yatırımcısı ve aracıların olduğu dörtlü bir yapının devreye girmesi gerektiğini anlattı.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın