Asya’nın En İyi Kadın Şefi: Pichaya ‘Pam’ Soontornyanakij

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta gözlerini açan, Tayland ve Avustralya kökenli Pichaya ‘Pam’ Soontornyanakij, 1 Michelin yıldızlı ve Michelin Opening of the Year 2023 ödüllü Potong Restaurant’ın şefliğini üstleniyor. Şef Pam ayrıca bu sene Asia’s Best Female Chef 2024 (Asya’nın En İyi Kadın Şefi) ödülüne layık görüldü.

Tayland’ın başkenti Bangkok’taki Chinatown bölgesinde 2014 yılında Potong adında bir restoran açan şef Pichaya ‘Pam’ Soontornyanakij, Tayland mutfağını modern yorumuyla buluşturarak misafirlerini ağırlıyor. Kısa sürede şehrin en popüler restoranı haline gelen Potong, aynı zamanda Tayland’ın ödüllü restoranlarından da bir tanesi.

Ödüllü mekân ve ödüllü şef 

Potong; 1 Michelin yıldızı, Michelin Opening of the Year 2023, Asia’s 50 Best Restaurants 2024 No.17 gibi ödülleri hanesinde barındırırken, şef Pam’e de ödül verilmeden olur mu? Restoranın hem kurucusu hem şefi olan Pichaya ‘Pam’ Soontornyanakij de The World’s 50 Best tarafından Asia’s Best Female Chef 2024 (Asya’nın En İyi Kadın Şefi) ödülüne layık görüldü.

Şef Pichaya ‘Pam’ Soontornyanakij’in mutfağı

Pichaya ‘Pam’ Soontornyanakij, taze ve yerel malzemelere odaklandığı gibi lezzetle beraber görselliği de tabaklarında ön planda tutmayı seviyor. Estetik açıdan da etkileyici yemekleri misafirlerine sunan şef Pam, geleneksel Tayland lezzetlerini modern tekniklerle bir araya getirerek mutfakta özgün bir bakış açısı yaratıyor.

Tayland mutfağını koruyucu ve bu mutfağın geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiren Potong Kurucusu ve Şefi Pichaya ‘Pam’ Soontornyanakij, Tayland mutfağını dünya çapında tanıtmayı kendisine görev edinmiş bir isim.

Şef Pam, restoranının ve başarılarının yanı sıra Tayland’da medyatik bir kişilik olarak da yer alıyor. Masterchef Thailand ve Iron Chef Thailand programlarında jüri koltuğuna otururken, ‘The Little Thai Cookbook’ ve ‘Bangkok Street Food’ isimli kitaplar yazdı.

Sosyal Medya'da Paylaşın