Asia’s Best Pastry Chef Award 2020 ödülünün sahibi Natsuko Shoji

Asia’s Best Pastry Chef Award 2020 ödülünün sahibi Natsuko Shoji’nin ilhamı, küçüklükten gelen modaya ve gastronomiye ilgisinin birleşiminden geliyor.

Asia’s Best Pastry Chef Award 2020 ödülünün sahibi Natsuko Shoji, Tokyo’nun merkezinde Fransız ilhamlı ve sadece üç veya 4 içerikten oluşan eşsiz yemeklerini sunduğu bir masa ve altı sandalyeden oluşan Été’nin de sahibi. Été’nin hemen yanında açtığı pasta laboratuvarı ile modadan etkilenerek yaptığı pastalarını müşterilerine sunuyor. Küçüklüğünden beri pastacılığa ilgisi olan Shoji, yaptığı ilk kekin kabardığını izlemenin ne kadar heyecan verici olduğunu 50 Best Restaurants’a anlattı. Liseden mezun olduktan sonra Asia’s 50 Best Restaurants 2020 listesinde yedinci sırada olan Florilège’de çalışmaya başladı. Başarılı şef Shoji, Florilège’ın şefi Hiroyasu Kawate’nin “Müşteriler her zaman en mükemmel deneyimi hak eder” cümlesinin üstünde çok büyük etkisinin olduğunu belirtti. Été’yi açacağı zaman banka kredilerinden dolayı annesinin çok endişeli olduğunu söyleyen ünlü şef, “Ailemi ve sağlık sorunları yaşayan kardeşimi desteklemek için çok çalışmak zorundaydım. 21 yaşındayken babam vefat etti. Güçlü ve başarılı olmam gerekiyordu” sözleriyle başarıya giden yolculuğunun zorluklarla oldu olduğunu açıkladı. “Japonya’da yeterli kadın şef yok. Herkesin eşit şansa sahip olmasını istiyorum” diyen Shoji, “Büyük bir restoran açıp büyük paralar kazanmaya gerek yok. Başarınız ne kadar büyük ve ünlü olduğunuz ile değil müşterilerinizin mutluluğu ve yüzlerinde gülümseme ile ölçülecek” diyerek genç kadın şeflere seslendi.

5 yıl önce restoranı ve kek işini açtığından beri oldukça büyük başarı elden Shoji’nin 2.000 doları bulan yemeklerini ve keklerini yemeye dünyadan pek çok kişi geliyor. Standartlarını korumak için ürünlerini her zaman eliyle seçen ünlü şef, “En iyi sonuçları alacağımdan emin olmak için sadece en iyi ürünlerle çalışırım” dedi. Chanel’in Matelassé çantalarından ilham aldığı şeftalili kekinde 2 farklı şeftali kullanırken, Damier pastasında ise; Louis Vuitton Damier desenini Akahoppe kırmızısı ve Awayuki beyaz çilekler ile verdiğini belirtti. Ancak şefin imza ve en sevdiği pasta olan mangolu pastasının üstündeki gül şeklindeki mangolar ve sunumu Shoji’nin zarif tarzının en güzel örneği.

Sosyal Medya'da Paylaşın