Aşçılar Derneği Başkanı Gürsel Keleş: “Menülerde daralma olacak”

Koronavirüs gündemini yakından takip etmeye devam ediyoruz. Yeme-içme sektörüyle ilgili son gelişmelere yer verdiğimiz Gündem Değerlendirmeleri’nde konuşan Aşçılar Derneği Başkanı Gürsel Keleş, “Dünya genelinde hizmet sektörü salgından etkilendi. Bu bir süreç, bir şekilde bitecek. Önemli olan sonraki sürece iyi hazırlanmak” dedi.

Gürsel Keleş, sektör olarak zor bir dönemden geçildiğinin altını çiziyor. Konuyla ilgili yürütülen çalışmalardan söz ediyor başarılı şef. Sektörde işten çıkarılan çalışma arkadaşlarına destek olmayı sürdürdüklerini belirterek, “Gastroinisiyatif öncülüğünde sektör çalışanlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Derneğe gelen mailler de var onların takibini yapıyoruz. Arkadaşlarımızın işten çıkarılmalarında hukuksal süreçlerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sektör için ne yapabilirsek onu yapıyoruz. Tüzel bir kişiliğiz ama tüzel bir kişilik olarak düşünmüyoruz. Bundan sonra organizasyonlara daha güçlü cevap vereceğiz. Gastroinisiyatif projesinde aşçılardan, tedarikçilerden, üreticilerden herkes sadece yardımlaşma amacı ile bir araya geldi. Keşke böyle şeyler her zaman devam etse. Bir şekilde aşacağız ve aşmamız gerekiyor çünkü büyük bir değişim olacak” ifadelerini kullanıyor.

“Vatandaşların özellikle hijyen konusunda büyük korkuları var”

Gürsel Keleş, Türkiye’de yatırımcı tarafına bakıldığında genelde krediye yüklenilen bir sektör görüldüğünün altını çiziyor. Bu süreçten sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının öğrenilmesi gerektiğini de söyleyen başarılı şef, “Cebinde parası olan sıcak para geliyor diye, işin erbabı olmadan restoran ve kafe açıyordu. Bundan sonra insanların bu sektöre rahatça girebileceğini düşünmüyorum. Yurt dışı daha farklı tabii. Hollanda’da danışmanlık yaptığım 11 restoran aynı anda kapandı. Orada devlet personel maaşlarının tamamını ödüyor yalnızca kira ve faturaları ödemiyor. Bu konuda bizden biraz daha rahatlar. Onların da yatırım borçları vs. var ama bir şekilde çözüm bulunacak. Öte yandan bu süreçten sonra kimse, insanların restoranlara rahat bir şekilde gideceğini düşünmemeli. Vatandaşların özellikle hijyen konusunda büyük korkuları var” açıklamalarında bulunuyor.

“İnsanlar bizden bir beklenti içerisinde”

Koronavirüsün insanlara ve sektöre çok şey öğrettiğinin de altını çizen Gürsel Keleş, dernek gözetmeksizin herkesin beraberce bir şeyler yapması gerektiğini vurguluyor. “Dernekler bir ticarethane değildir” diyen başarılı isim sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu sektördeki insanlar bizden bir beklenti içerisinde ve bunu planlayıp yapmamız gerekiyor. Özellikle oteller için çok zor bir süreç. Restoranlar paket servisle vs biraz iş yapabiliyor ama bu seneki turizme baktığım zaman iyi dönüşler olacağını düşünmüyorum. Rusya Antalya’yı çok besliyordu ve bu hastalığa bizden çok sonra yakalandı ve belki bizden sonra bu süreci atlatacak. Öte yandan devlet de kapıları açmayabilir. Bu açılardan turizm için bu senenin çok zor olacağını düşünüyorum.”

“Paket servis yerleri kendine çeki düzen vermeliler”

Son olarak koronavirüs sonrası restoranların menülerde daralmaya gideceğini de ifade eden Gürsel Keleş sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Mecburen daralma olmak zorunda. İnsanlar pizza yemek istiyorsa İtalyan mutfağına, pide yemek istiyorsa pideciye gitmeli. İnsanlar bir şeye odaklanınca daha iyi ürünlerin çıkacağını düşünüyorum. Çalışan kesim öğlen yemeklerinde genelde paket servis veriyor ve bu paket servis yerleri de kendine çeki düzen vermeliler.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın