Almanya’da o ülkelerden dönüşte karantina uygulaması zorunlu olacak!

Almanya, tam 130 ülkeyi koronavirüs risk bölgesi listesine aldı. Robert Koch Enstitüsü tarafından hazırlanan ve düzenli olarak güncellenecek listede Türkiye de bulunuyor.

Böylece uluslararası seyahat uyarısı gereği, listede yer alan riskli ülkelere gidenlerin Almanya’ya döndüklerinde 14 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu hale geldi. Listede Almanların tatil için sık tercih ettikleri Mısır, Tayland ve Fas gibi ülkeler de yer alıyor.

Belirlenen risk bölgelerinden Almanya’ya hava, deniz ya da kara yoluyla giriş yapan vatandaşlar, yetkili sağlık kuruluşlarına giriş yaptıkları bilgisini paylaşmalarının ardından evlerinde 14 gün karantinaya girmeleri ve bu süre zarfında ev dışından kimseyle görüşmemeleri gerekiyor.

“Tatilciler için caydırıcı bir durum”

DW Türkçe’de yer alan habere göre; gelişmeleri değerlendiren Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Milletvekili Volkan Baran, uygulama nedeniyle Almanların Türkiye’de tatil yapma eğilimlerinin büyük ölçüde azalacağını söyledi.

Listenin günlük olarak değerlendirilip, güncellendiğini ifade eden SPD’li vekil Baran, “Umarım salgın daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınır ve listedeki ülke sayıları azalır. Çok sayıda Türkiye kökenli yaz tatillerini memleketlerinde geçiriyor, ailelerini ve akrabalarını ziyaret ediyor. Ama şimdi geri döndüklerinde 14 gün evde kalmak zorunda olacaklar. Bu durumda ya tatillerini erkenden bölüp dönecekler ya da karantina nedeniyle özel izin almayı deneyecekler” ifadelerini kullandı.

Volkan Baran, karantina kurallarını ihlal edenlerin ya da karantinaya girmeyenlerin virüs bulaştırmaya sebep olmaları halinde Alman ceza hukukuna göre suç işlemiş sayılacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın