ABD, AVM’leri yeniden açıyor: İşte ülkenin AVM planı!

Koronavirüs salgınında büyük kayıplar veren ABD, AVM’lerini açmaya hazırlanıyor. Ülke 49 AVM ile ABD’nin en büyük alışveriş merkezi zinciri SPG AVM’leri yeniden açıyor.

ABD, aldığı kararla AVM’leri tekrardan açmaya hazırlanıyor. Bununla beraber tedbirleri de elden bırakmayan ABD, açılma planında şu kararları aldı: Girişlerde müşterilere maske dağıtılacak, herkesin ateşi ölçülecek, kişi başı 4,6 metrekare kişisel alan sağlanmasına dikkat edilecek. AVM’ler pazar günü 12:00-18:00 arası açık olacak.

ABD’de en fazla AVM’ye sahip olan şirket Simon Property Group (SPG) ülke genelindeki 49 AVM’sini önümüzdeki cumadan pazartesi gününe kadar açmaya hazırlanıyor. Firma tarafından şirket içi gönderilen bir yazışmaya göre AVM’ye girecek müşterilere maske ve el dezenfektanı dağıtılacak. Aynı zamanda müşterilerin ateşi de ölçülecek.

Pazartesiden Cumartesiye 11:00-18:00 arası

Açılacak AVM’lern bir bölümü Güney Carolina, Atlanta ve Georgia’da olacak. Söz konusu AVM’ler pazartesi cumartesi arası 11:00-19:00 arası hizmet verecek. Pazar günü de 12:00-18:00 arası AVM’ler açık olacak.

SPG tarafından yapılan açıklamada AVM’ler kapandıktan sonra büyük bir dezenfekte işleminin başlatılacağı, yemek katları, asansörler, kapı tutacaklarının tekrar tekrar temizleneceği vurgulandı.

Maske zorunlu, yemek katı sınırlı kapasite ile çalışacak

AVM içindeki çalışanların maske takması ise zorunlu olacak. AVM yönetimi yiyecek katındaki sandalye sayısını azaltarak insanların yemeklerini alıp evlerini gitmelerini sağlamak istiyor. Öte yandan çocuk oynama alanı da limitli kapasite ile çalıştırılacak.

Kişi başı 4.6 metrekare alan

AVM’lere girişlere insan sınırlaması da getirilmesi planlanıyor. Buna göre her bir insanın 4.6 metrekare kişisel alana sahip olduğu şekilde AVM’ye insan alınacak. AVM’ye ne kadar insan alınacağı metrik teknoloji kullanılarak anlık olarak ölçülecek. AVM’lerin içindeki büyük perakende mağazaları ise açık olup olmayacaklarına kendileri karar verecek.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın