20’nci yılını kutlayan Madrid Fusión Alimentos de España kongresi başlıyor

Dünyanın en dinamik global yemek pişirme kongrelerinden olan Madrid Fusión Alimentos de España, 20’inci yılını kutladığı kongrenin kapılarını bugün en iyi uluslararası şeflerin katılımıyla açıyor. 28-30 Mart tarihleri ​​arasında pek çok sürprize ev sahipliği yapacak olan kongre, “Beyond Ingredients” teması ile düzenleniyor.

Yaklaşan trendlerle uyumlu, son derece iddialı bir program olan Madrid Fusión Alimentos de España kongresinde, René Redzepi, Gastón Acurio, Alex Atala, Dabiz Muñoz, Joan Roca, Rasmus Munk ve Antonia Klugmann gibi dünyanın dört bir yanından önde gelen şefler ağırlanacak.

Üç gün boyunca uzmanların liderliğindeki sunumlar süresince, ateşte pişirmeden mikrodalga veya ultrasonik ekipmanla pişirmeye kadar artizanal, geleneksel ve geçmiş dönemlerden kalma pişirme teknikleri keşfedilecek. Önemli sektör profesyonelleri ile aşçılık mesleği, ürünlerin dönüşümü ve titiz işçilik konular üzerine sohbetler yapılacak.

MF The Wine Edition, yeni pastacılık/unlu mamuller kongresi de Madrid Fusión Pastry ile birlikte ikinci tur için geri dönecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın