200 turizm şirketinden önemli çağrı: Karantina endişe yarattı!

Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber tüm dünyada merak edilen ve tartışma yaratan konulardan biri de ülkeye girişlerde turistlere uygulanacak karantina tedbiri. İngiltere’nin önde gelen yaklaşık 200 seyahat şirketi İngiliz hükümetine gönderdiği mektupta, 8 Haziran’dan itibaren ülkeye gelecek turistlere karantina uygulanmasından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

İngiltere’nin en büyük havaalanı işletmecisi Swissport’un Yöneticisi Jason Holt, 8 Haziran tarihinden itibaren ülkeye gelecek turistlere yönelik söz konusu uygulamanın turizm sektörüne büyük darbe vuracağını söyleyerek, “Eğer bu karantinanın gerçekten virüsle çok ilgisi varsa ve ülkenin güvende olması için gerekiyorsa, neden Mart ayında uygulanmadı?” sorusunu sordu.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede bulunan Ryanair Üst Yöneticisi Michael O’Leary ise karantina uygulamasının Avrupa’dan İngiltere’ye gelen ziyaretçilerin büyük oranda azalmasına yol açacağını söyledi.

Avrupa’da pek çok ülkede koronavirüs vaka ve ölüm sayılarını İngiltere’den daha az olduğunu hatırlatan Michael O’Leary, “Italya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz ziyaretçilere yönelik sınırlamaları kaldırırken, İngiltere yeni sınırlama getiriyor” İfadelerini kullandı.

İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ölenlerin sayısı dün 324 artarak 39 bin 369’a çıkmıştı. Ülke, Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısı bakımından Avrupa’da birinci, dünyada ise ABD’den sonra ikinci sırada.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın