Yunanistan’dan turizm ve yeme-içme sektörlerine yeni destek

Turizm sektörünün toparlanmasının 3-4 yıl süremsinin beklendiği Yunanistan’da, turizm ve yeme-içme sektörlerine yeni destekler sağlandı.

 Yunanistan Turizm Konfederasyonu (SETE), Yunanistan turizm endüstrisinin koronavirürüs sonrası toparlanmasının kademeli ve yavaş olacağını açıkladı. SETE, turizmdeki toparlanmanın 3-4 yıl alacağına dikkat çekti.

Yunanistan hükümeti ise turizm ve yene-içme sektörlerine yeni destekler sağladı. Başbakan Kiriakos Miçotakis,  aylardır kapalı kalan yeme-içme mekanları için yeni bir destek paketi açıkladı.

Vergi indirimine paket turlar da dahil edilecek

Şimdiye kadar yapılan vergi indirimlerinin kalıcı hale getirileceğini kaydeden Kiriakos Miçotakis, yeme-içme mekanlarının mart ayında kira ve personel maaşı ödemeyeceklerini, bunların halihazırda devlet tarafından karşılanacağını ifade etti. Alkollü mekanlar hariç, yeme-içme yerleri için eylül ayına kadar devam edecek vergi indirimi sağladıklarını kaydeden Miçotakis, vergi indiriminin yakında paket tur, ulaşım, sinema ve tiyatroyu da kapsayacak şekilde genişletileceğini ifade etti.

”Yeme-içme sektörü direkt turizmle bağlantılı”

Yunanistan’daki yeme-içme sektörünün direkt olarak turizmle bağlantılı olduğuna ve ülkenin yurt dışındaki tanıtımında önemli rol oynadığına dikkat çeken Miçotakis, hükümetin yeme-içme sektörüne şu ana kadar 2 milyar euro destek sağladığını açıkladı. 2019 yılında 6,4 milyar euro yeme-içme sektörü cirosunun 2020’de yüzde 35 düşüşle 4,2 milyar euroya gerilediğinin altını çizen Yunan Başbakan, bu ciddi bir kayıp olduğunu ifade etti.

Sosyal Medya'da Paylaşın