Yunanistan’da karar verildi! Aşı yaptırmayanlar restoranlara alınmayacak!

Yunanistan’da PCR testi olsa bile aşı yaptırmayanların restoran, kafe ve bar gibi kapalı mekânlara girmeleri yasaklandı. Sağlık Bakanı Valisis Kikilias, aşı yaptırmayanlara yönelik 13 Eylül 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında geçerli olacak bazı kısıtlamaları duyurdu.

Yunanistan hükümeti, hem salgını sınırlamak hem de aşı yaptırmamakta ısrar eden yaklaşık 4 milyon kişiyi aşıya teşvik etmek için aldığı tedbirleri açıkladı. Buna göre PCR testi olsa dahi, aşısızların restoran, kafe ve bar gibi kapalı mekânlara girmeleri yasaklandı.

Yunanistan’da COVID-19 aşısı olmayanların restoran, kafe ve bar gibi kapalı mekânlara girmeleri yasaklandı. Aşısızlar, bugüne kadar PCR ya da hızlı test ile bu mekânlara girebiliyordu. Ancak açıklanan yeni tedbirlerle birlikte artık aşı olmayanlar bu mekânlara testle de giremeyecek. Aşı olmayanlar ayrıca, stadyum ve spor salonlarına da alınmayacak.

Sağlık Bakanı Valisis Kikilias’ın aşı yaptırmayanlara yönelik dün açıkladığı ve 13 Eylül 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında geçerli olacak bazı kısıtlamalar şöyle:

– Kapalı eğlence yerleri, restoran, kafe ve barlara girmeleri yasak. Stadyum ve spor salonlarına da giremeyecekler.

– Sinema, tiyatro ve müzelere sadece hızlı test yaptırmaları halinde alınacaklar.

– Devlet ve özel sektörde çalışanlar haftada bir, turizm ve yiyecek-içecek sektörlerinde çalışanlar ile lise ve üniversite öğrencileri, haftada 2 kez hızlı test yaptıracaklar. Test masraflarını (10 Euro) kendileri karşılayacaklar.

– Otobüs ve gemilerle seyahat edecekler, seyahatten en geç 48 saat önce hızlı test yaptırmak zorundalar.

– Sağlık sektöründe çalışanlar, aşı olana kadar mecburi izne çıkarılacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın