Yenilikçi bakış açısıyla çayda devrim yaratıyor: TeaShop

Çayı yeniden yorumlayan TeaShop, genişleyen ürün yelpazesiyle yenilikçi ve ‘premium’ yaşam tarzını ürünlerinde sergiliyor. Özellikle, kapsül çay ürünüyle çayda devrim yaratan TeaShop’u Kurucusu Veysel Berk’ten dinledik.

– Çayın en çok tüketildiği ülkelerden biri olan Türkiye’de bir ilk olarak kapsül çay üretimine başladınız. Bu ürün ile neyi hedeflediniz?

Türkiye bugün dünyadaki beşinci büyük çay üreticisi ve yılda kişi başı bin iki yüz elli bardak çay tüketimiyle de dünyada birinci sırada. Bu rekor tüketime rağmen Premium bir çay markasına sahip olmamamız ve çayda bugüne kadar tam anlamıyla bir devrim yaşanmaması TeaShop fikrinin de çıkış noktası aynı zamanda. Çayın kahve pazarında yaşanan birçok dönüşümden uzak kaldığını görüyoruz. Oysa kahve nasıl uzun soluklu pazarlama çalışmalarıyla sadece bir “içecek” değil yaşam tarzı haline geldiyse, aynı şey çay için de mümkün. Çünkü çay tüm dünyada sağlıklı içecek tüketimi trendinde ilk sıralarda. Çayın üst düzey bir yaşam şekli ve zevkine dönüşmesi için de klasik formlarının ötesine geçip, yepyeni deneyimler sunması gerekiyor. Pazarda devrim niteliğinde bir adım olan kapsül çay da bu yaklaşımla geliştirdiğimiz bir ürün oldu. Mayıs ayında pazara sunduğumuz kapsül çayın arkasında yaklaşık 1 yıldır süren önemli bir Ar-Ge yatırımı var.

– Kapsül çay ile demleme çay arasında fark var mıdır, varsa ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?

Pandemi dönemiyle birlikte Nespresso kapsül makinelerine talep hiç olmadığı kadar arttı. Aynı şekilde bu cihazlarda kullanılan kapsül kahveler de hayatımıza, evlerimize girdi. TeaShop olarak aynı deneyimi ve kolaylığı çay severlere de sunmak istedik.

Dökme çay yaprakları ve organik meyve parçaları ile tamamen doğal yöntemlerle hazırlanan Nespresso uyumlu bu kapsüller, çaya yeni bir yorum kazandırdı. Çayların tüm formlarını ve dünya çaylarını kapsülde sunuyoruz. 92 derece sıcaklıkta yüksek basınçlı suyla çayları yakmadan ideal demleme kontrolüyle yumuşak içim sağlayan bu yöntem ile tüketiciler, sadece 30 saniye içerisinde, mükemmel aroma ve tattaki doğal çayları hem sıcak hem soğuk olarak evlerinde ve ofislerinde makinelerinden elde edebiliyor. Tat profilleri de çok keyifli oldu. Deneyenlerden demleme çay ile aynı olmuş yorumunu çok sık alıyoruz ama aslında demleme çaydan daha iyi oldu, çünkü ideal sıcaklık kontrolünde ve yüksek basınç ile çay ve meyvelerin aromaları çok iyi çıkıyor.

Daha önce kapsül çay deneyen markalar oldu ancak hiçbiri tüm çay formlarını kapsüle taşıyamadı. Çözülemeyen çok ciddi bir teknik komplikasyon vardı. Çay, kahveden farklı olarak çok hızlı genişleyen bir parçacık yapısına sahip ve kapsüller için bu büyük bir engel, akış tamamen duruyor. Bu sorunu çözmek için gelişmiş biyokimya laboratuvarında kullanılan ileri kromatografik tekniklerden faydalandık ve çok ciddi bir Ar-Ge süreci sonrasında tüm çay formlarını kapsüle koymayı başardık.

– Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Biz çayı günlük ve rutin bir içecekten ziyade bir yaşam tarzı olarak görüyoruz. Çay hayatımızın her anına eşlik ediyor ve zenginlik katıyor. Ürün gamımızı da bu duygu ve düşünceler ile hazırlıyoruz. Bu işin arkasında güçlü ve uzman bir ekip var. Geniş ve yenilikçi ürünleri tüketicilerimiz ile buluşturmak çok keyif veriyor bize. Portföyümüzde çok özel bir Doğu Karadeniz Türk çayı harmanımız var, mutlaka bunu denemelisiniz. Bununla beraber bir İngiliz klasiği olan Earl Grey, Afrika’nın kırmızı çayından Çinlilerin beyaz, Japonların yeşil çayına kadar tüm dünya çaylarını bulunduruyoruz. Ayrıca tüketicilerimizin günlük ruh halleri ve yaşamak istedikleri deneyimleri yansıtan çaylar geliştirdik. Enerji için Tea for Energy, eğlence için Tea for Joy, ilham için Tea for Inspiration, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin 5 çayında kendini hissetmek isteyenler için Tea for Royalty… Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Uzun bir hazırlık aşaması ve Ar-Ge çalışmaları sonrasında bu ay itibariyle doğal ve sağlıklı bronzlaşmaya katkı sağlayan güneşlenme çayını da ürettik hem içim keyfi hem de içeriği itibariyle muhteşem bir çay oldu. Elbette pazarda yaptığımız esas devrimlerden birisi de kapsül çay. Ülkemizin kaliteli ve tüm dünyaca beğenilen çayını, demliklere özel yüzde yüz saf pamuktan üretilmiş organik muslin kumaşların içerisinde tasarladık. Bunun tadı, formu ve kalitesi eşsiz. “Tea for Royalty” ise Türk çayının lezzette ve deneyimde zirvesini temsil edecek şekilde tasarlandı. Bu ürünleri tüm dünyada da satışa sunmaya hazırlanıyoruz.

– Eklemek istedikleriniz…

TeaShop’un geniş ürün yelpazesinin yanında çayın etrafında yenilikçi ve ‘premium’ yaşam tarzını yansıtacak şekilde tasarladığımız mağazalarımız var. TeaShop mağazaları özellikle pandemiyle birlikte hayatımıza giren esnek çalışma trendinin beklentilerini karşılayan tasarımlarıyla, bulunduğu şehirlerin yeni buluşma noktası oldu. Mekanlarımız misafirlerin sosyalleşme, online çalışma ve toplantılarını yapmak için de her türlü donanımı bulacağı bir tasarıma sahip. Değerli eşyaların kitlenebileceği dolaplar, şarj üniteleri, rahat çalışma masaları ve bu masaların hemen yanında yer alan Apple TV’ler ile TeaShop mekanlarında yepyeni bir deneyim sunuyoruz. Bugün İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Antalya, Konya ve Malatya’da toplam 21 mağazamız bulunuyor. 10 mağaza ise yolda; yakın zamanda misafirlerimizle buluşacak. 2021 sonunda zincir bünyesindeki mağaza sayısının ise 50’yi geçmesini öngörüyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaşın