Vera Pizza Napoletana Olimpiyatları’nda Türkiye Elemeleri Sonuçlandı!

İtalya’nın Napoli kentindeki Associazione Verace Pizza Napoletana genel merkezi, dünyanın her yerinden Veraci pizza üreticilerinin katılacağı “Olympic Games of Vera Pizza Napoletana 2022” Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 3-6 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında gerçek Napoliten Pizza’ların oylanacağı yarışmanın Türkiye elemelerinde ise jüri üyeliğini Nappo Pizza Kurucusu ve Chef’i Özgür Kılınçlar ve Zula İstanbul ile Batard Kurucu Ortağı ve Chef’i Cihan Kıpçak paylaştı. Slow Food Alliance’ın usta pizzacısı, aynı zamanda Özgür Kılınçlar’ın da ustası olan Salvatore de Rinaldi de üçüncü jüri olarak takımda yer aldı. Associazione Verace Pizza Napoletana Başkanı Antonio Pace ise günün en önemli konuğuydu. İşte ilk üçe girenler…

Cihan Kıpçak – Salvatore de Rinaldi – Özgür Kılınçlar

Napoli’de Napoli pizzası konusunda tek yetkili kurum olan Associazione Verace Pizza Napoletana, her yıl Temmuz ayında uluslararası pizza olimpiyatları düzenliyor. Dünya çapındaki en yetenekli pizzacılar ise bu olimpiyatlarda en özel gurme pizzalarını yarıştırıyor. Her ülkede ise ön elemeler gerçekleşiyor.

20 Haziran günü Türkiye’de Napolitan pizza konusunda kendine güvenen 14 şef ön eleme için kıyasıya yarıştı. Jüri ekibini Özgür Kılınçlar, Cihan Kıpçak ve Antonio Pace gibi önemli şeflerin oluşturduğu Türkiye elemelerini üç isim geçerken, bu kazananlar Napoli’de düzenlenecek olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Birinciliği göğüsleyen isim gidiş-dönüş uçak bileti ve konaklama dahil olmak üzere tüm masrafları İtalya’daki dernek tarafından karşılanacak şekilde bir davet alacak.

İşte ilk 3’e girenler…
1) Bulut Şenol
2) Mert Ongun
3) İnan Ezginer

Olimpiyat Türkiye elemeleri hakkında görüşlerinin paylaşan Özgür Kılınçlar şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye elemeleri çok iyi geçti. Katılanlar arasında hem tanıdıklarım, hem de tanımaktan mutlu olduklarım vardı. Yarışmalarımızın hepsi birbirinden iyi restoranlarda çalışan profesyonel şeflerdi. Bir yeniliğe imza atılan bu yılki olimpiyatlarda yarışmaya ayrıca “Amatörler” kategorisi de eklendi. Bu nedenle bir de amatör adayımız vardı. O da çok iyi bir performans gösterdi. Yarışmacılarımızın hepsi hamurlarını kendileri yaptı. Onun dışında domates, peynir ve fırın gibi ihtiyaçlarını herkese standart şekilde sağladık. Tüm yarışmacılarımız Margarita pizza üzerinden yarıştır ve bence çok iyi pizzalar yedik. İtalya’dan gelen heyet değişik ülkelerdeki seçmelerin deneyimine sahip bir ekipti zaten. Onlar da burada çıkan pizzalar için pizzacıların gösterdiği performansın çok iyi olduğunu söylediler.”

Sosyal Medya'da Paylaşın