Uzak Doğu mutfağının ayrıcalığı Shangri-La Bosphorus, Istanbul’da çıkıyor

Dünya genelinde 80’in üzerinde lüks oteli ile hizmet veren Shangri-La Hotels & Resorts, Avrupa’daki ilk otelini 2013 yılında İstanbul’da açıyor. Asya misafirperverliği ve Türk kültürünü sentezleyerek misafirlerine benzersiz bir deneyim sunan Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un eşsiz gastronomik deneyimini Shang Palace Restaurant’ın Şefi Cheng Lu’dan dinledik. 

Shangri-La Hotels & Resorts’un; dünyanın birçok farklı ülkesinde oteli bulunuyor. Türk ve Asya misafirperverliklerinin bir sentezini sunan Shangri-La Bosphorus, Istanbul, bu yönüyle şehirde diğer otellerden farklılık gösteriyor. Misafirlere kendilerini evlerinde hissettirmeyi amaçladıklarını söyleyen Cheng Lu, “Kalpten gelen bir hizmet anlayışı bizim servis kültürümüzü yansıtıyor” diyor. 

“Shang Palace Uzak Doğu mutfağı ile birçok ödüle layık görüldü”

Eski Çin şehri Xi’an’dan gelen şef Lu, otuz yılı aşkın süredir birçok otelde çalışmalarını sürdürüyor. Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un Shang Palace Restaurant’ında ise 7 senedir görev yapıyor. “Otelimizde Ist Too ve Shang Palace olmak üzere 2 adet restoranımız bulunmaktadır” diyen şef restoran konseptlerini şu sözlerle anlatıyor: “IST TOO; Türk ve Akdeniz mutfağına ek olarak Asya lezzetleri gibi dünya mutfaklarından örnekler sunan, Boğaz’a karşı konumlanmış bir restoran. Otelimizin imza restoranı Shang Palace ise; Çin’in Kanton ve Sichuan bölgelerinin en özel tatlarını sunan, Türkiye’nin ‘En İyi Uzak Doğu Restoranları’ sıralamasında önemli bir yere sahip ve birçok ödüle layık görülen restoranımız.” 

Çin mutfağının en özel lezzetleri

Mutfakta, ana vatanı Çin olan şeflerden oluşan bir ekiple, uzun zamandır birlikte çalıştıklarını ifade eden Cheng Lu; La Mian’dan Çin mantısına, fırında kızartılmış Pekin ördeğinden ballı sos ile marine edilmiş tavuk çeşitlerine, Sichuan usulü ballı sirke ile kızartılmış çıtır, ince bonfile dilimleri ve Wok’ta kızartılmış deniz ürünlerine kadar kendi mutfağının pek çok lezzetini dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerle buluşturduklarını vurguluyor. Menüde öne çıkan imza tatlardan birinin de Pekin Ördeği olduğunu ifade eden deneyimli şef, “Aynı zamanda görsel bir şov olan bu imza lezzetimiz geleneksel olarak iki aşamalı özel bir sunumla servis ediliyor. Çin mutfağının olmazsa olmazı Çin eriştesi ‘noodle’ ise Çinli şeflerimiz tarafından, misafirlerin siparişi üzerine taze olarak hazırlanıyor” ifadelerini kullanıyor. 

“Hedefim her zaman mükemmeli yakalamak”

Menü hazırlığında hem Türk hem de yabancı misafirlerin damak tatlarını dikkate aldıklarını vurgulayan Cheng Lu, Çin ve Kanton mutfağının dünyaca ünlü spesiyallerine mutlaka menüde yer verdiklerini söylüyor. Shang Palace; otantik lezzetleri, görselliği öne çıkan sunumları ve aldığı ödüller ile İstanbul gastronomi hayatında önemli bir yere sahip. Bu üst düzey lezzet deneyiminde hedefinin her zaman mükemmeli yakalamak olduğunu dile getiren şef Lu, “Oldukça teknik bir mutfak olan Çin mutfağında, disiplinli çalışma kesinlikle öne çıkıyor” açıklamalarında bulunuyor. 

“Shang Palace on the Roof’ta 7 aşamalı set menülerimiz kişiye özel sunuluyor”

Yoğun ilgi ve istek üzerine evde de gurme tatların keyfini sürmek isteyen misafirler için; Getir ve Yemek Sepeti ile işbirliğine başladıklarını belirten Cheng Lu sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Salı’dan Pazar’a 18:00-23:00 saatleri arasında dilediğiniz Shang Palace lezzetini bu uygulamalar üzerinden sipariş verebilirsiniz. Öte yandan, şehrin en özel gastronomi olan Shang Palace On The Roof’u sunmaya devam ediyoruz. Bu özel deneyimde, 7 aşamalı Shang Palace set menüleri, özel bir süitimizin terasında, Boğaz manzarasına karşı ve kişiye özel hizmet çerçevesinde sunuluyor.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın