Maia Luxury Beach Hotel & Spa Executive Chef’i Osman Yetik: “RATIONAL kullandığımız bütün pişirme tekniklerini önümüze seriyor”

Maia Luxury Beach Hotel & Spa, kendine özgü modern mimarisiyle 2020 yılında Kuşadası’nda hizmet vermeye başladı. Denize sıfır konumuyla butik otelciliğin en özgün örneklerinden birini sunan oteli Executive Chef’i Osman Yetik’ten dinledik.

Maia Luxury Beach Hotel & Spa’da odaların tamamı ve restoranı Ege Denizi’nin ve Milli Park’ın büyüleyici manzarası ile birleşiyor. Misafirperverliği ve lezzetleriyle göz dolduran otel, müthiş gün batımlarına da ev sahipliği yapıyor. Otelle ilgili açıklamalarda bulunan Osman Yetik, “Maia, İstanbullu 30 yıllık turizm kökenli bir ailenin yeni heyecanı. Aile sıcaklığının sebebi de buradan geliyor. Çıkış noktası ise Güzelçamlı ve Milli Park’ın güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmak” diyor.

“Ulusal ve uluslararası yarışmalardan 22 tane madalya elde ettim”

Yetik, yaklaşık 18 yıldır profesyonel mutfaklarda mesleğine devam ediyor. Aynı zamanda üniversitelerin Aşçılık, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinde eğitim veren başarılı şef hikâyesini şu sözlerle aktarıyor: “Mesleğim ile ilgili girdiğim ulusal ve uluslararası yarışmalardan 9’u altın olmak üzere 22 tane madalya elde ettim. Şu anda Mai Luxury Beach Otel’de Executive Chef olarak görev almaktayım.”

“Dünya mutfağının yanı sıra yöresel lezzetlere de ağırlık veriyoruz”

Maia Luxury Beach Hotel & Spa, yarım pansiyon ve oda kahvaltı konsepti ile hizmet veriyor. Otelin aynı zamanda snack ve a la carte menüleri de bulunuyor. İtalyan, Uzak Doğu, Girit ve Osmanlı Saray Mutfağı üzerine tema geceleri de düzenlenen otel oldukça renkli bir mutfağa sahip. “Şeflerimizin imza lezzetleri çok seviliyor” diyen Osman Yetik, “Bunun yanında yöresel lezzetlere de ağırlık veriyoruz. Bafa Gölü’nün yılan balığı, Hatay’ın tepsi kebabı, Muğla’nın çökertme kebabı ve bölgemizde yetişen Ege otları da çok talep gören ürünlerimizden oluyor” ifadelerini kullanıyor.

“RATIONAL bize zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor”

Başarılı şef mutfakta kendisine kolaylık sağlayan RATIONAL fırınları ile 2014 yılında Didim Ramada Otel’de tanışıyor. 7 yıldır görev yaptığı her işletmede tercihinin RATIONAL’den yana olduğunu sözlerine ekleyen Yetik, “Mutfaklarda bizim için zaman ve enerji tasarrufu çok önemlidir. RATIONAL bu kolaylığı bana sağlıyor ve kullandığımız bütün pişirme tekniklerini önümüze seriyor. Mesela 100 gr yağ ile 8 kg patlıcan kızartabiliyorum. Yeni iCombi Pro ünitesinde ısı izalasyonu çok daha güzel yapılmış ve bir önceki model ile arasındaki farkı buradan da anlayabiliyorum” açıklamalarında bulunuyor.

“RATIONAL’i cep telefonumla uzaktan kontrol edebiliyorum”

“RATIONAL için ruhu olan fırın diyebilirim” diyen Osman Yetik sözlerini şöyle sonlandırıyor: “RATIONAL’in ne istediğimi biliyor olması ve gereken en güzel renk ve dokuda ürünü bana sunması benim için büyük avantaj. Kendi kendini yıkayabiliyor olması ise ayrı bir güzellik. Ayrıca RATIONAL’i cep telefonumla uzaktan kontrol edebiliyorum. Servis hizmeti de çok hızlı ve çözüm odaklı. Öte yandan otelimizde profesyonel eğitim mutfağı kurma projemiz var. Aynı zamanda bu mutfak misafirlere fine dining ve moleküler mutfak üzerine hizmet verecek. Daha şimdiden eğitim almak için kaydını yaptıran heyecanlı kursiyerlerimiz var.”

Sosyal Medya'da Paylaşın