Türkiye’nin Tek Su Ürünleri Fuarı FUTURE FISH EURASIA, 10. Yılına Hazırlanıyor

Avrasya Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan Türkiye’nin tek su ürünleri fuarı Future Fish Eurasia Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı, 3 – 5 Kasım 2022 tarihlerinde, Fuar İzmir Gaziemir Alanı’nda kapılarını ziyaretçilerine açacak. Onuncu edisyonuna hazırlanan fuar, tüm sektör tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor.

Yıllardır başarı ile organize edilen Future Fish Eurasia Fuarı, sadece Türkiye’nin değil, bölgemizin de en önemli uluslararası organizasyonu olarak su ürünleri sektörünün buluşma noktası olma özelliği taşıyor. Future Fish Eurasia Fuarı’nda, 10.000m²’lik alanda, 200’ün üzerinde yerli ve yabancı firma, en yeni ürün ve hizmetlerini sergileyecek.

Fuarda taze, dondurulmuş ve işlenmiş su ürünlerinden, akuakültür, balıkçılık ve işleme/paketleme makine ve ekipmanlarına; aşı, ilaç ve dezenfektanlardan soğutma sistemleri ve buz makinalarına, yem ve yem katkı maddelerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sergilenecek.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2022 yılını Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı (IYAFA 2022) ilan etti. Bu kapsamda, FAO öncülüğünde milyarlarca insana sağlıklı ve besleyici gıda sağlayan ve ”Sıfır Açlığa” ulaşılmasına katkıda bulunan milyonlarca küçük ölçekli balıkçı, balık çiftçisi, ve balık işçisinin önemine vurgu yapılacak. Türkiye’nin su ürünleri ihracatı 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 28’lik artışla 247,8 milyon dolardan 304,5 milyon dolara yükseldi. Su ürünleri sektörünün ihracatı miktar bazında ise 47 bin 505 tondan, 56 bin 475 tona çıktı. İhracatını son 20 yılda yaklaşık 18 kat arttıran Türk Su Ürünleri Sektörü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2022 yılını Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı (IYAFA 2022) ilan etmesi sonrasında yeni ihracat rekorları kırmak için motive oldu. Future Fish Eurasia 2022 Fuarı’nda da, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve FAO işbirliği ile bir dizi etkinlik planlanıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın